Linux pod ochroną

Novell zaoferował klientom specjalny program chroniący inwestycje w platformę Linux. Zbiegło się to z dniem finalizacji umowy przejęcia SuSE Linux AG za 210 mln USD. Transakcja ta otwiera jednocześnie drogę do zapowiadanej już w listopadzie 2003 roku inwestycji IBM w Novella, której wartosć ma wynieść 50 mln USD.

Linux pod ochroną

Jack Messman, prezes Novella i Richard Seibt, szef Suse Linux

Program ochrony skierowany jest do firm które zakupią SuSE Linux Enterprise Server 8 (wraz z opcją „upgrade protection”) oraz zawrą umowę na usługi wsparcia technicznego z autoryzowanym partnerem Novella lub SuSE. Takie firmy mogą liczyć na wsparcie prawne Novella i odszkodowania w wysokości do 125% poniesionych kosztów zakupu platformy SuSE Linux (maksymalnie 1,5 mln USD) w wypadku kiedy zostaną przeciwko nim podjęte działania na drodze prawnej związane z „legalnością użytkowania Linuxa”.

Podobny program kilka miesięcy temu wprowadził koncern HP. Tego rodzaju ochrona nie zdynamizuje sprzedaży systemów Linux, ale może uchronić dostawców przed spadkiem zainteresowania Linuxem związanym z roszczeniami SCO. Przypomnijmy, że na celowniku SCO Group znajdują się tysiące przedsiębiorstw wykorzystujących ten "nielegalny" system operacyjny. Dlatego też oprócz gwarancji oferowanych klientom przez poszczególnych dostawców, firmy zaangażowane w rozwój systemów open source tworzą specjalny fundusz, z którego pokrywane będą koszty obsługi prawnej związanej z pozwami SCO Group. Przedsięwzięcie zainicjowała organizacja Open Source Development Labs. Docelowo w puli ma się znaleźć 10 mln USD. Ok. 3 mln USD na ten cel przeznaczyły już IBM, Intel i MontaVista Software. Specjalny fundusz ochrony prawnej powołał też Red Hat, w ramach inicjatywy Open Source Now Fund.

Zobacz również:

  • Ta inicjatywa ma ułatwić firmom zadanie wdrażania systemów AI
  • Zmiany u największych sprzedawców Apple w Polsce

Novell chce wzmocnić zaufanie do Linuxa także poprzez inne działania. Firma udostępniła publicznie szereg dokumentów potwierdzających jej prawa do systemu Unix. Towarzyszy im pełna historia korespondencji w sprawie kwestii własności Unixa, jaką zarząd Novella prowadzi z kierownictwem SCO Group począwszy od maja 2003 r.

Novell czeka na wsparcie IBM

Dzisiaj (13 stycznia) Novell poinformował o oficjalnym zamknięciu transakcji przejęcia SuSE Linux, kosztem 210 mln USD. Niemiecka firma stanie się działem biznesowym Novella. Marka Suse Linux - podobnie jak w przypadku ubiegłorocznej akwizycji firmy Ximian - pozostanie oczywiście na rynku. Teraz Novell może liczyć na wsparcie w wysokości 50 mln USD od IBM. Sfinalizowanie transakcji między Novellem i SuSE było warunkiem planowanej inwestycji IBM.

"Informacja o sfinalizowaniu przejęcia firmy SuSE Linux oraz o wprowadzeniu ochrony użytkowników produktów tej firmy przed roszczeniami firm trzecich, to bardzo dobra wiadomość dla społeczności open source i wszystkich klientów korzystających z takich rozwiązań. W ten sposób Novell eliminuje obawy użytkowników technologii linuksowych, oferując w zamian silną alternatywę dla oprogramowania o kodzie zamkniętym” – powiedział Jarosław Kowalski, dyrektor Novell Polska.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200