Linux na serwerach IBM zSeries

Big Blue udostępnia bezpłatnie możliwość zdalnej pracy w środowisku Linux na serwerach zSeries. System może jednocześnie obsłużyć 1000 użytkowników.

IBM zapowiada, że zapewni wszystkim chętnym darmowy, zdalny dostęp do jednego ze swoich serwerów mainframe typu zSeries. 10-procesorowy serwer ma zostać udostępniony za pośrednictwem Internetu osobom, które są zainteresowane poznaniem systemu Linux lub zaawansowanym użytkownikom, którzy chcą przetestować działanie systemu na tak wydajnej platformie sprzętowej. Maszyna została tak skonfigurowana, aby jednocześnie ok. 1000 użytkowników mogło korzystać z uruchomionych na niej wirtualnych serwerów. zSeries dysponuje pamięcią masową o pojemności 2,1 TB.

Użytkownicy, którzy nie mieli dotąd okazji pracować w środowisku Linuksa, będą mogli dzięki IBM sprawdzić, jakie możliwości daje ten system. Serwer udostępniony przez IBM pozwala na zalogowanie się praktycznie nieograniczonej liczby użytkowników. Jednak liczba internautów, którzy będą mogli uruchamiać aplikacje w znacznym stopniu obciążające system, została ograniczona do 1000.

Zobacz również:

  • PCIe 6.0 oraz 7.0 opóźnione
  • Kolejna fala komputerów z ARM pojawi się pod koniec 2024 roku
  • AI konwertuje automatycznie aplikacje COBOL na aplikacje Java

Przedstawiciele IBM uważają, że taka inicjatywa może zaowocować zwiększeniem popularności systemu czy pojawieniem się na rynku większej liczby aplikacji dla Linuksa. Według analityków posunięcie IBM jest nie tylko ukłonem w stronę obecnych i przyszłych użytkowników Linuksa, lecz w dużym stopniu działaniem marketingowym. Dotychczas żaden z największych konkurentów IBM-a (Sun, HP czy Compaq) nie wprowadził podobnej oferty.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200