Linux jak Windows

Pod koniec roku Corel wprowadzi na rynek własny system operacyjny Corel Linux.

Pod koniec roku Corel wprowadzi na rynek własny system operacyjny Corel Linux.

Opracowywany przez Corela Linux w dużym stopniu ma przypominać Microsoft Windows - najpopularniejszy system operacyjny dla komputerów osobistych. Przedstawiciele firmy zapewniają, że Corel Linux będzie wyposażony w funkcje, które uczynią go łatwym w obsłudze nawet dla niedoświadczonych użytkowników. Właśnie z myślą o nich Corel przygotuje program ułatwiający standardową instalację i konfigurację ustawień systemu.

Za pieniądze i za darmo

Kanadyjski Corel jest znany głównie jako producent pakietu graficznego Draw i zestawu aplikacji biurowych WordPerfect. Popularność Linuxa zamierza wykorzystać do promocji podstawowych aplikacji, które na platformie Windows napotykają silną konkurencję ze strony oprogramowania Microsoftu. Toteż klienci, którzy zdecydują się na zakup pakietu WordPerfect Office 2000 dla Linuxa (premiera zapowiadana jest na początek przyszłego roku), otrzymają system operacyjny za darmo. Za sam system operacyjny trzeba będzie zapłacić ok. 100 USD.

Pierwsza wersja beta systemu ma być udostępniona we wrześniu br. Na targach LinuxWorld przedstawiciele Corela zapowiedzieli, że wersja ostateczna trafi do sprzedaży już pod koniec tego roku.

Prosty jak Windows

W Corel Linux wykorzystano elementy Linux Debian/GNU i interfejs graficzny K Desktop Envirnoment (KDE). Twórcy systemu szczególną uwagę zwrócili na zgodność z systemem Microsoftu. W tym celu opracowano konfigurację otoczenia sieciowego przypominającą rozwiązanie wykorzystane w Windows - "intuicyjna" obsługa plików z wbudowaną przeglądarką WWW, obsługa FTP, dostęp do dysków lokalnych i sieciowych, automatyczna instalacja poprawek i nowości.

W związku z poszerzeniem oferty linuxowej Corel zamierza też przebudować serwis internetowy linux.corel.com, przeznaczony dla użytkowników tego systemu.

Corel zazwyczaj szybko reaguje na trendy rynkowe. W przeszłości jako jedna z pierwszych firm poparła Javę i ideę komputerów sieciowych. Wówczas nie przyniosło to producentowi aplikacji biurowych dużych korzyści. Tym razem firma ma nadzieję, że uda się jej namówić klientów do porzucenia Windows. "Jesteśmy na dobrej drodze do uczynienia z Linuxa systemu dla każdego użytkownika" - twierdzi Michael Cowpland, prezes i dyrektor generalny Corela.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200