Linux jak NetWare

Jeszcze w tym tygodniu Novell wprowadzi na rynek długo zapowiadane oprogramowanie umożliwiające korzystanie z usług NetWare na systemach Linux. Znany jest już także jego cennik. Koszt licencji Nterprise Linux Services 1.0 na jednego użytkownika wyniesie 66 euro, będzie więc znacznie niższy od detalicznej ceny licencji na NetWare.

Pakiet Nterprise Linux Services 1.0 zapewnia użytkownikom Linuksa dostęp do wszystkich najistotniejszych usług NetWare – zarządzania tożsamością poprzez DirXML, usług druku (iFolder), synchronizacji i zarządzania plikami (iFolder), drukowania (iPrint), korporacyjnej poczty i kalendarza (NetMail). Dostępne jest także narzędzie do zarządzania usługami z poziomu przeglądarki internetowej (iManager). Nową jakość w zakresie zdalnej pracy w środowisku Linux wnieść ma moduł exteNd Director 4.1 Standard Edition. Oprogramowanie to umożliwia tworzenie personalizowanych portali korporacyjnych i zapewnia obsługę funkcji Virtual Office, znanych już z NetWare 6.5.

Oprogramowanie Novell Nterprise Linux Services (NNLS) działa z Red Hat Enterprise Linux (AS i ES) i oczywiście SUSE Linux (Enterprise Server 8.0). Novell przeprowadził także pomyślne testy z dystrybucją Aurox Linux, będącą polskim „odpowiednikiem” systemu Red Hata. Produkty SuSE (Enterprise Server 8, Standard Server 8) od dziasiaj oficjalnie znalazły się w ofercie Novella. Jednocześnie firma świadczy już bezpośrednie usługi wsparcia technicznego dla tych platform.

Zobacz również:

W pierwszej połowie 2004 r., czyli jeszcze przed debiutem linuksowego NetWare 7.0, w sprzedaży ma się pojawić oprogramowanie Nterprise Linux Services 2.0. Zapewni ono możliwość korzystania z dodatkowych usług NetWare na jądrze Linuxa - m.in. NSS (Novell Storage Services) oraz usług klastrowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200