Linux i .Net zdominują rynek serwerowy w 2009 r.

Analitycy Butler Group przewidują, że technologia open source Linux i systemy .Net w dalszym ciągu będą atakować pozycję Uniksa jako systemu operacyjnego serwerów, a sam Linux stanie się głównym systemem operacyjnym serwerów w 2009 r.

Chociaż systemy Unix z HP, IBM i Sun nadal pozostaną głównymi systemami operacyjnymi serwerów do roku 2004, to jednak w ciągu siedmiu lat Linux i .Net mają w pełni opanować rynek serwerów plików i druku. Taka teza jest zawarta w opracowaniu Butler Group pt. "Server Operating Systems - Winners and Losers in the Open/Proprietary OS Market".

Z powodu znacząco niższych kosztów operacyjnych i zwiększającej się niezawodności, Linux ma w ciągu trzech lat osiągnąć wysoka pozycję, jako platforma serwerów plików i druku, zastępując Windows NT i inne systemy operacyjne.

Zobacz również:

  • Ta inicjatywa ma ułatwić firmom zadanie wdrażania systemów AI
  • Zmiany u największych sprzedawców Apple w Polsce

Wraz z obniżaniem kosztów operacyjnych i zapewnianiem coraz wyższej jakości usług, szefowie IT poszukują serwerowych systemów operacyjnych oferujących bardziej bezpieczną i efektywną infrastrukturę, a także łatwiejsze jej utrzymanie i wdrażanie aplikacji. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie istotną rolę będzie odgrywać obsługa standardów i jasny kierunek rozwoju - wymagania te spełnia właśnie system open source - Linux.

Po stronie zalet Linuksa należy zapisać również to, że pracuje on na różnych platformach sprzętowych - od serwerów opartych na Intelu po mainframe, a większość głównych niezależnych dostawców oprogramowania zaczyna certyfikować swoje aplikacje z Linuksem.

Nawet małe firmy powinny rozpocząć implementowanie i eksperymentowanie z Linuksem w celu zdobycia doświadczenia i wiedzy o serwerowych systemach operacyjnych Open Source, aby być przygotowanym na moment, gdy Linux zacznie podmieniać Uniksa "z dolnych półek" i zdobywać znaczący udział w rynku opanowanym przez Microsoft Windows w ciągu następnych 3-5 lat.

Rynek serwerów zaczyna wymagać, aby systemy operacyjne serwerów były niewielkie, proste i spełniające dwa główne cele: zarządzania zasobami i wirtualnymi lub rozproszonymi serwerami.

W rezultacie przemysł jako całość musi pilnie rozpocząć szeroką współpracę nad standardami niezbędnymi dla następnej generacji serwerowych systemów operacyjnych, przygotowując je na nadchodzące technologie grid computing i Web services a także bezprzewodowe urządzenia używające głosu i mediów strumieniowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200