Linux dla kinomaniaków

Dostępna jest już nowa wersja linuksowej dystrybucji GeeXboX, która podobnie jak popularny MoviX służy głównie do odtwarzania multimediów. Całość mieści się na dwóch, bootowalnych płytach CD.

Dystrybucja pozwala na bezpośrednio odtwarzanie plików wideo m.in. w formatach DivX, XviD, FFMpeg, MPEG 1/2, VCD, DVD, OggMedia, Windows Media, RealMedia oraz plików audio - m.in. MP3, Audio CD, Ogg/Vorbis.

Działa w oparciu o odtwarzacz MPlayer i może być uruchomiona na każdym komputerze z architekturą x86. GeeXboX dostępny jest w formie bootowalnej płyty w formacie ISO, ale można też w łatwy sposób zmodyfikować źródła tak, by stworzyć własną wersję dystrybucji, albo też zainstalować ją na dysku twardym, nośniku USB lub uruchomić przez sieć.

Dodatkowo GeeXboX zawiera wsparcie dla różnego rodzaju kart TV oraz WiFi. W najnowszej wersji GeeXboX 0.98.6 dodano wsparcie dla architektury PowerPC (MAC), Linux 2.6.12.3, uaktualniono odtwarzacz MPlayer do wersji 1.0pre7, a także wsparcie dla kart TV opartych na chipsecie CX88.

Więcej informacji:

http://www.geexbox.org

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200