Linux Foundation będzie wspierać systemy mainframe

Wiele wskazuje na to, że oprogramowanie typu open source zacznie w końcu odgrywać coraz większą rolę w systemach obliczeniowych klasy mainframe. Mając to na uwadze, Open Mainframe Project (będący częścią Linux Foundation) zapowiada, że powoła do życia nową grupę roboczą mająca na celu promowanie wysiłków na rzecz modernizacji komputerów mainframe i wprowadzenia do nich na szerszą skalę otwartego oprogramowania.

Grupa robocza stworzy wspólną definicję i ramy określające, jak powinna wyglądać modernizacja systemów komputerów mainframe, kładąc szczególny nacisk na wprowadzanie do nich oprogramowania bazujące na otwartym kodzie. Modernizacja ta ma polegać głównie na odejściu od zamkniętego oprogramowania COBOL, zastępując go narzędziami open source.

Nowa grupa robocza poinformowała, że dział oprogramowania mainframe firmy Broadcom podarował jej system mainframe IBM z15, który będzie przeznaczony do szkolenia programistów i opracowywania nowych technologii bazujących na otwartym oprogramowaniu. To bardzo ważna darowizna, która pozwoli promować nowe środowiska mainfame wykorzystujące oprogramowanie open source.

Zobacz również:

  • Aplikacje PWA wracają w Europie na smartfony iPhone

System mainframe 5 będzie zainstalowany w uczelni Marist College, wspierając w niej programistów zainteresowanych systemami z/OS oraz Linux on IBM Z, które od lat pełnią kluczową rolę w środowiskach mainframe. IBM wprowadził ostatnio do oferty czwartą generację swoich serwerów LinuxOne, instalując w nich ten sam procesor Telum, który jest stosowany w komputerach System Z.

Serwer IBM LinuxONE Emperor 4 obsługuje wyłącznie obciążenia oparte na systemie Linux i jest dostosowany do potrzeb obciążeń linuksowych w centrum danych. Ponadto obciążenia oparte na systemie Linux uruchomione na serii Z zostaną przeniesione na serwer Emperor, na którym można uruchomić dystrybucje Red Hat, SuSe i Canonical Linux.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200