Linux - 10 platform, na których rządzi

Mavizen TTX02 (fot. bornrich.com)

Wikipedia jest tak wydajna, m.in. dzięki linuksowej infrastrukturze.

Akcja "Laptop dla każdego dziecka"

IBM Watson - zwycięzca Jeopardy

Maszyny, dźwigi i samochody

Urządzenia Grayhill to seria komputerów przeznaczonych dla rolnictwa i maszyn budowniczych. Do wyboru są tutaj wersje z Linux i Windows CE, jednak ta pierwsza cieszy się większą popularnością.

Linux działa także jako system samochodowy, m.in. w autach Toyoty i Peugeot. Na systemach tej rodziny opiera się również Mavizen TTX02 - zbierający nagrody, wyścigowy motocykl elektryczny, który posiada własny numer IP i łączność z Internetem.

Zobacz również:

Wikipedia, Google itd.

Lubicie Wikipedię za to, że zawsze szybko działa? Podziękowania możecie przesłać do tworców Ubuntu - dystrybucji, z którą związane są serwery Wiki, po latach wcześniejszej współpracy z Red Hatem i Fedorą.

Ale co tam Wikipedia, to tylko 10 mld odsłon miesięcznie... Systemów linuksowych używają też Google, Amazon, Cisco, IBM, a nawet NYSE (nowojorska giełda).

Laptop dla każdego dziecka

Projekt "One Laptop Per Child" to ciekawa akcja, której celem było zaprojektowanie, wyprodukowanie i rozprowadzenie notebooków wśród biednych dzieci z ubogich regionów świata.

Komputery musiały być tanie, więc zdecydowano się na użycie bezpłatnych systemów Linux. Laptopy były sprzedawane rządom różnych krajów poniżej kosztów, a następnie przekazywane dzieciom w szkołach na zasadzie: jeden laptop dla jednego dziecka.

Administracja rządowa

Systemy Linux są chętnie używane przez rządy wielu państw świata, takich jak: Francja, Hiszpania, Niemcy i Szwajcaria. Przykładem wykorzystywania open source mogą być amerykańskie instytucje, takie jak: Departament Obrony, Federalna Administracja Lotnicza i U.S. Postal Service (poczta).

Pod koniec 2010 r. narodowy plan open source podpisał premier Rosji, Władymir Putin. Jego głównym założeniem jest migracja infrastruktury IT administracji publicznej w kierunku systemów GNU/Linux i otwartych standardów.

IBM Watson

Last but not least... Superkomputer, który po trzydniowej batalii, pokonał dwóch byłych mistrzów legendarnego, amerykańskiego teleturnieju Jeopardy (pol. Va Banque).

IBM Watson używa oprogramowania zwanego Apache Hadoop i Apache UIMA, które zajmują się analizowaniem nieustrukturyzowanych danych. Niezwykle istotne było też zastosowanie programu DeepQA, który według IBM, pozwala komputerowi rozumieć zdania konstruowane przez człowieka.

Oczywiście, Linux ma się jeszcze sporo innych zastosowań.


TOP 200