Linuksowy standard

Free Standards Group (FSG), grupa zajmująca się propagowaniem standardów w świecie open source, doszła do porozumienia z największymi producentami systemu Linux w kwestii specyfikacji Linux Standard Base 2.0. Przyjęty przez firmy standard ma zapewnić przede wszystkim zgodność oprogramowania pochodzącego z różnych źródeł.

Do promocji linuksowego standardu przyłączyli się m.in. tacy dystrybutorzy, jak Novell, Red Hat, Mandrakesoft, Miracle Linux i Conectiva, a także firmy Intel, Hewlett Packard, Dell oraz IBM. Standard nie oznacza bynajmniej, że poszczególne dystrybucje linuksowe zatracą swój indywidualny charakter. Specyfikacja dotyczy bowiem wyłącznie zgodności plików binarnych przygotowywanych dla konkretnych procesorów.

Tym samym, oznacza to, że bez względu na to, jakiej dystrybucji używamy, nie może być problemów z zainstalowaniem i uruchomieniem poszczególnych aplikacji, które dla każdej dystrybucji pracującej na danym typie komputera, muszą działać w identyczny sposób. Przyjęcie założeń Linux Standard Base 2.0 przede wszystkim ułatwi życie użytkownikom, ale i powinno mięć wpływ na popularyzację samego systemu operacyjnego.

Free Standards Group nie ukrywa również, iż jest to odpowiedź dla konkurencji, która swego czasu uznała system Linux za skrojony z tak wielu kawałków, że nigdy nie wiadomo na co się trafi.

Więcej informacji: http://www.freestandards.org/

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200