Linuksowy laptop HP

Podczas konferencji Linuxworld swoją premierę miał Compaq nx5000. Jest to pierwszy notebook produkcji firmy HP z preinstalowanym systemem Linux. Dystrybucja zastosowana w komputerze to Suse Linux firmy Novell.

Nie jest to pierwsza przygoda HP z Linuksem. Już w 2003 roku Hewlett-Packard dostarczał laptopy z tym systemem w Tajlandii. Compaq nx5000 jest jednak pierwszym komputerem krajowej produkcji, przeznaczonym na rynek wewnętrzny. Laptop dostarczany będzie w wersjach z procesorem Intel Celeron lub Pentium, 15-calowym monitorem oraz dyskiem twardym o pojemności od 30 do 60 GB. Zainstalowany system to Novell's Suse Linux 9.1, wraz z pakietem biurowym OpenOffice.org. Ceny rozpoczynają się od 1140 dolarów. W tym roku Linux, jako system desktopowy, zaczyna brać górę nad Mac-iem. Może pojawienie się naszego laptopa przyspieszy ten proces - powiedział Martin Fink, wiceprezes firmy HP ds. Linuksa. Zdaniem analityków z firmy IDC, ten proces już się dokonał. Linux w ub. roku zajął drugie miejsce na rynku desktopowych systemów operacyjnych - powiedział Dan Kusnetzky, analityk z firmy IDC. Przedstawiciele firmy przewidują, że do 2007 roku Linux będzie miał ok. 6 procentowy udział w rynku desktopów.

Zobacz również:

  • Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200