Linuksowe zamienniki aplikacji Windows

Dla wielu użytkowników przejście na platformę Linux może być zaskakująco łatwe. Nowe, bardziej przyjazne wersje bezpłatnego systemu operacyjnego, takie jak Fedora czy Ubuntu, mają proste menu i zautomatyzowaną instalację, upraszczającą proces przechodzenie z Windows do Linux.

Jednak wielu użytkowników podejmujących takie próby, szybko może porzucić Linux i powrócić do Windows, kiedy zechce skorzystać z popularnych aplikacji, ponieważ nie wie, których programów linuksowych używać, zamiast dotychczas używanych aplikacji Windows.

Linux oferuje jednak ekwiwalenty wielu popularnych aplikacji Windows, często tak samo dobrych, a nawet lepszych niż dotychczas używane na platformie Windows. W niektórych przypadkach aplikacje te są także dostępne w wersjach Windows i Mac OS.

Zobacz również:

  • System MS-DOS wrócił po latach w postaci open source
  • Google udostępnia AI Gemma dla developerów
  • Open source to napęd dla innowacji

Podajemy przykłady kilku takich aplikacji. Większość z nich dostarczana jest w formie preinstalowanej w popularnych dystrybucjach Linuksa, lub jest dostępna za pośrednictwem instalatorów online takich jak Fedora YUM czy Ubuntu Synaptic Package Manager. Instalowanie nowego oprogramowania za pośrednictwem systemu zarządzania posiadanej dystrybucji Linuksa jest generalnie lepszym sposobem, niż instalowanie programu ręcznie.

Programy biurowe

Użytkownicy przyzwyczajeni do Microsoft Office powinni spróbować OpenOffice.org. Sztandarowy produkt Microsoftu jest bogato wyposażony w różne funkcje i mechanizmy oraz jest przyjazny w użytkowaniu, niestety, jest też dość drogi. Firma nie dostarcza linuksowej wersji Office, ale większość dystrybucji Linuksa dostarczanych jest z bezpłatnym zestawem biurowym, jak również indywidualnymi aplikacjami, takimi jak np. KOffice KWrite (odpowiednik Worda) czy Gnumeric (arkusz kalkulacyjny).

Linuksowe zamienniki aplikacji Windows

Jednak najbliższy MS Office jest OpenOfficee.org 2.3, zawierający edytor tekstu Write, arkusz kalkulacyjny Calc, aplikację prezentacji Impress projektanta bazy danych Base, program grafiki wektorowej Draw i edytor formuł Math. Wszystkie te aplikacje mogą importować i eksportować pliki w formatach MS Office lub mogą być konfigurowane do używania ich w sposób domyślny.

Aplikacje interenetowe

Internet Explorer można zastąpić przeglądarką Firefox, Opera lub Konqueror. Przeglądarki Firefox i Opera istnieją także w wersji na platformę Windows, w przeciwieństwie do Internet Explorer, która jest związana wyłącznie z Windows.

Jeżeli korzysta się ze środowiska KDE, to przeglądarka plików Konqueror występuje również w roli przeglądarki internetowej, pozwalając na przechodzenie z plików na witryny webowe bez konieczności odpalania przeglądarki. (Konqueror pracuje także w środowisku Gnome, ale jest tu trochę wolniejsza).

Linuksowe zamienniki aplikacji Windows

Potrzebujący komunikatora mogą rozważać Pidgin lub Kopete. Pidgin (wcześniej znany jako Gaim) pozwala na łączenie się za pośrednictwem takich sieci IM jak AIM, Google Talk, ICQ, MSN Messenger czy Yahoo Messenger. Dla środowiska KDE preferowany jest Kopete, który oferuje podobne możliwości w zakresie sieci, ale lepiej integruje się z tym środowiskiem.

Inne popularne aplikacje

Dla zaprzyjaźnionych z iTunes czy Windows Media Player, polecić można Amarok lub VLC. Dystrybucje Linuksa dostarczane są zazwyczaj z pewnym wyborem tego typu narzędzi, ale najbliższy Windows Media Player jest Amarok. Tak jak w iTunes (czy WMP lub Winamp), można budować biblioteki muzyczne, krążki CD, kopiować nagrania na odtwarzacze MP3 itp. Aplikacja nie obsługuje niestety wideo. Kolejna, VLC, ma zwarty interfejs oraz obsługuje zarówno audio jak i wideo.

Linuksowe zamienniki aplikacji Windows

Miłośnicy fotografii znający Photoshop mogą zdecydować się na GIMP lub Krita. GIMP to narzędzie do edycji obrazów z mechanizmami, które mogą z powodzeniem rywalizować z Adobe Photoshop, ale także trochę trudniejszymi do opanowania. Przejście z Photoshop na GIMP ułatwia GIMPshop, zmodyfikowana wersja GIMP z interfejsem podobnym do Photoshop. Początkującym można polecić zestaw narzędzi Krita.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200