Linuks: Torvalds zapowiada koniec dominacji języka C

Spekulacje dotyczące tego, czy język Rust ma szansę wkroczyć do systemu Linuks, wydają się dobiegać końca. Świadczy o tym ostatnia wypowiedz twórcy Linusa Torvaldsa, który zapewnił, że jeśli nie wydarzy się nic niespodziewanego, jedna z kolejnych wersji systemu Linuks – być może ta oznaczona numerem 6.1 - zostanie napisana właśnie w języku Rust.

Na początku należy przypomnieć, że od wielu dekad system operacyjny Linuks bazuje na jądrze napisanym w języku C. Obecnie wiele wskazuje na to, że może on zostać zdetronizowany przez mający 12 lat język programowania Rust. Wszystko zaczęło się dwa lata temu na konferencji Linux Plumbers Conference 2020, gdy programiści po raz pierwszy poddali myśl, aby jedną z kolejnych wersji jądra tego systemu napisać w języku Rust. Na początku wydało się to niemożliwe, ale z czasem uznano, że to dobry pomysł.

Już w następnym roku wielu deweloperów podchwyciło ten pomysł i zaczęło lobbować na rzecz języka Rust twierdząc, że pomoże to im zmniejszyć liczbę potencjalnych błędów i luk w zabezpieczeniach, zachowując jednocześnie dużą wydajność jądra tego języka. Rzecz w tym, że niedoskonałości języka C powodują, iż zmorą wszystkich linuksowych jąder jest słaba współpraca z pamięcią i złe zarządzanie buforami na dane. Według znawców tematu, ponad połowa problemów związanych z bezpieczeństwem bierze się z pracy kodu zarządzającego pamięcią.

Zobacz również:

  • Projektowanie zorientowane na użytkownika - Polska powyżej europejskiej średniej
  • Android 15 jest już dostępny w wersji beta
  • To może być największy update oprogramowania w historii Apple

Na początku pojawiły się głosy krytyczne i obawy, że Rust nie nadaje się ze względu na konieczność opracowania wielu niestandardowych rozszerzeń, bez których jądro nie będzie funkcjonować poprawnie. Wszystkie te problemy zostały w następnych miesiącach rozwiązane i wtedy uznano, że czas przystąpić do działania, czyli napisania jądra właśnie w tym języku.

Linus Torvalds mówi, że w przyszłości trzeba będzie pomyśleć o pisaniu sterowników w języku Rust. Tak czy inaczej pierwszy krok nobilitujący Rust został poczyniony, chociaż do napisania całego systemu Linuks z użyciem tego narzędzia jest jeszcze długa droga.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200