Liderzy we wdrażaniu AI

Brytyjski portal informacyjny Tortoise Media, którego współzałożycielem jest James Harding (były dyrektor BBC News i wydawca The Times) opublikował wczoraj wyniki corocznego, czwartego już z rzędu badania Global AI Index. Badanie to pokazuje, które kraje mogą się pochwalić największymi dokonaniami we wdrażaniu i rozwijaniu technologii AI.

Grafika: Tortoise Media

Aby sprawdzić, które kraje mają największe dokonania w tej dziedzinie, Tortoise Media skoncentrował swoją uwagę na trzech głównych zagadnieniach: inwestycjach w AI, innowacjach i wdrożeniach wykorzystujących AI. Jak można się było spodziewać, pierwsze miejsce zajęły Stany Zjednoczone, uzyskując 100 punktów i zdobywając bardzo wysokie noty we wszystkich trzech wspomnianych wcześniej kategoriach oceny.

Większość firm rozwijających AI znajduje się w USA, w tym Microsoft, Google i oczywiście OpenAI, która jest twórcą bota ChatGPT.

Zobacz również:

  • Bezpieczne przeglądanie sieci - najlepsze przeglądarki i ustawienia
  • AI przyspieszy procesy w bankowości korporacyjnej
  • Czy AI zmieni działanie firm?

Na drugim miejscu ponownie są Chiny (62 punkty). Na kolejnych miejscach nastąpiły już przetasowania. Wielka Brytania spadła z trzeciego miejsca na czwarte, a ustępując pola Singapurowi (50 punktów). Kolejna miejsca – od czwartego do dziesiątego - zajęły odpowiednio: Kanada, Korea Południowa, Izrael, Niemcy, Szwajcaria i Finlandia.

I tak jak ogólna liczba zdobytych punktów odzwierciedla dobrze całościowe dokonania każdego kraju w tym obszarze, warto również wymienić kraje, które przodują pod względem intensywności badań związanych z rozwojem sztucznej inteligencji. W tym rankingu pierwsze trzy miejsca zajmują Singapur, Izrael i Szwajcaria.

Z całym raportem Global AI Index można się zapoznać tutaj.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200