Liderzy rynku rozwiązań SD-WAN

Najnowszy raport IDC zatytułowany “MarketScape: Worldwide SD-WAN Infrastructure 2021 Vendor Assessment” donosi, że na rynku rozwiązań SD-WAN prym wiodą obecnie cztery firmy: Cisco, Fortinet, HPE-Aruba i VMware. Twórcy raportu oceniali podstawowy zestaw wspieranych funkcji SD-WAN, sposób zarządzania połączeniami WAN, stosowane w tym obszarze polityki oraz inne kluczowe opcje.

Źródło: NASA/Unsplash

Cisco (lider rynku) ma obecnie dwa podstawowe produkty tego typu w swojej ofercie: rozwiązania SD-WAN należące do platformy Viptela oraz rozwiązania SD-WAN należące do platformy Meraki. Pierwsza platforma pojawiła się w ofercie Cisco w 2017 roku, po przejęciu firmy Viptela.

Silną stroną Cisco jest rozbudowany kanał sprzedaży takich rozwiązań oraz fakt, że współpracuje ona cały czas z wieloma znaczącymi dostawcami usług komunikacyjnych, dzięki czemu dobrze zna potrzeby potencjalnych nabywców.

Zobacz również:

  • Microsoft wprowadził funkcję Walkie Talkie do kolejnej mobilnej platformy
  • Czy transformacja sieci WAN jest nieunikniona?
  • Sprzedaż pecetów nadal rośnie i bije rekordy

Cisco ma też silne, opracowane natywnie, zintegrowane z innymi jej rozwiązaniami funkcje bezpieczeństwa, głównie za sprawą takich platform, jak Umbrella i Duo. Jednak obie platformy często dublują się i klienci często nie do końca wiedzą, którą z nich sprosta najlepiej ich oczekiwaniom.

Według IDC rozwiązania SD-WAN firmy Fortinet znane są z tego, że doskonale integrują sieć z systemami bezpieczeństwa. Przykładem mogą być urządzenia FortiGate, które konsolidują funkcje SD-WAN, funkcje NGFW, zaawansowany routing i funkcje proxy. Fortinet oferuje również produkty LAN i WLAN, dając klientom możliwość współpracy z istniejącym dostawcą za pośrednictwem sieci LAN i WAN.

Wartym podkreślenia jest też fakt, że Fortinet oferuje integrację z narzędziami zabezpieczającymi innych firm, chociaż podstawowe rozwiązania tego typu są oferowane przez nią samą. Może to być niekiedy kłopotliwe dla klientów, którzy chcą używać rozwiązań opracowanych przez Fortinet, ale integrować je z narzędziami zabezpieczającymi innych firm.

Oferta SD-WAN należącej do HPE firmy Aruba jest częścią platformy ESP (Edge Services Platform), realizującej jej wizję rozwoju tej technologii od obrzeży systemów IT po samą chmurę i systemy bezpieczeństwa chroniące sieci bezprzewodowe i przewodowe.

Aruba ma dwie pozycje w ofercie SD-WAN: Aruba EdgeConnect i Aruba SD-Branch. Firma integruje ściśle rozwiązania Aruba EdgeConnect z szerszą platformą ESP, podczas gdy platforma Aruba SD-Branch zapewnia integrację w obrębie kampusu (LAN i WLAN) oraz oddziałów wraz z narzędziami dla pracowników zdalnych, którymi zarządza platforma Aruba Central.

Ponadto Aruba ma rozwiązania kontrolujące dostęp do sieci oraz narzędzia bezpieczeństwa oparte na tożsamości, takie jak Aruba ClearPass. Nie posiada jednak własnych systemów bezpieczeństwa opartych na chmurze, dlatego oferuje integrację z narzędziami bezpieczeństwa innych firm.

Rozwiązania SD-WAN firmy VMware bazują głównie na technologiach przejętych cztery lata temu od VeloCloud. Był to wówczas jeden z pierwszych start-upów specjalizujący się w projektowania definiowanych programowo sieci WAN.

Za opracowywanie rozwiązań SD-WAN odpowiada w VMware dział Service Provider and Edge Business Unit, który integruje produkty bezpieczeństwa oparte na chmurze SD-WAN i architekturze SASE (Secure Access Service Edge) z szeregiem rozwiązań przeznaczonych dla dostawców usług telekomunikacyjnych, w tym rozwiązań brzegowych, rdzeniowych i telekomunikacyjnych RAN.

Firma obrała strategię polegającą na wykorzystywaniu dostawców usług komunikacyjnych jako skutecznego kanału wchodzenie na rynek SD-WAN. Dlatego eksperci uważają, że jej rozwiązania SD-WAN będą w przyszłości jeszcze bardziej atrakcyjne właśnie dla dostawców usług komunikacyjnych.

VMware nie ma natomiast dużego doświadczenia – a co za tym idzie również konkurencyjnych na rynku produktów – w takich obszarach, jak routing, optymalizacja sieci WAN czy bezpieczeństwo połączeń WAN.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200