Licytacja serwerów

Compaq, Hewlett-Packard i Sun wprowadzają nowe serwery dla grup roboczych.

Compaq, Hewlett-Packard i Sun wprowadzają nowe serwery dla grup roboczych.

Od dwóch tygodni producenci prześcigają się w rywalizacji o rynek serwerów dla grup roboczych. Jak informowaliśmy przed tygodniem, Compaq Computer i Sun Microsystems zapowiedziały sprzedaż nowych urządzeń przeznaczonych dla tego segmentu rynku. W kilka dni później do rywalizacji przyłączył Hewlett-Packard, zapowiadając na połowę września br. premierę najwydajniejszych serwerów HP 9000 z serii D. W tym samym czasie serwery mają być zaprezentowane również w Polsce.

Dwa jak cztery

Nowe jedno- i dwuprocesorowe komputery Hewlett-Packarda uzupełniają rodzinę D. Ich cena - na rynku amerykańskim 26 tys. USD (w Polsce prawdopodobnie więcej o ok. 20%) - jest prawie dwukrotnie wyższa od podstawowych modeli zaproponowanych przez Compaqa i Suna. Serwery tych firm wycenione zostały przez producentów odpowiednio na: 14 i 15 tys. USD. Jednak przedstawiciele Hewlett-Packarda twierdzą, że podstawowe modele ProLiant Compaqa i Ultra Enterprise 450 oferowany przez Sun Microsystems, aby osiągnąć poziom wydajności i pojemności dysków, porównywalny do nowego HP 9000, będą wymagały dodatkowych zakupów sprzętu m.in. dysków i procesorów. Użytkownicy HP mają otrzymać to w cenie serwera.

„Dwuprocesorowy HP 9000 posiada lepszą wydajność niż maszyna wyposażona w cztery intelowskie procesory Pentium Pro” - powiedział Dan Glessner, odpowiedzialny za marketing unixowych serwerów HP. Według przedstawicieli HP, podstawowy jednoprocesorowy serwer z serii D kosztuje ok. 7 tys. USD.

Nowy HP 9000 z serii D wyposażony jest w 64-bitowy procesor PA RISC 8000 z zegarem 180 MHz. W przyszłości możliwa będzie wymiana procesora na PA RISC 8200 i 8500. Wprawdzie pierwsze modele mają być dostarczane jeszcze z 32-bitową wersją Unixa, lecz producent zapewnia, że do końca roku dostępny będzie dla nich 64-bitowy system operacyjny HP UX 11.00. Pojemność dysków w nowych maszynach ma wynosić 20 GB.

Jest o co walczyć

Według szacunków firm analitycznych, wartość rynku serwerów dla grup roboczych sięga rocznie 11 mld USD. Po udanej ekspansji na rynek stacji roboczych, producenci komputerów wyposażonych w procesory intelowskie zamierzają również zająć część rynku serwerów dla grup roboczych. Ostatnie premiery Suna i HP mają w tym przeszkodzić właśnie firmom, takim jak Compaq.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200