LibreOffice 3.4.2 - darmowy pakiet biurowy dla korporacji

Najnowsza wersja LibreOffice jest już dostępna. Wydanie 3.4.2 zawiera szereg zmian i nowości, wprowadzonych z myślą o użytkownikach biznesowych.

Z informacji przedstawionych przez organizację The Document Foundation (która obecnie nadzoruje projekt LibreOffice) wynika, że w pracach nad najnowszą wersję pakietu wzięło udział ok. 300 programistów, którzy wprowadzili ok. 23 tys. zmian i poprawek, dotyczących w sumie 5 mln linii kodu. Zaowocowało to pojawieniem się wielu nowych funkcji i modyfikacji, które w szczególności powinny zainteresować użytkowników korporacyjnych.

"W wydaniu 3.4.2 usunęliśmy też zdecydowaną większość najważniejszych błędów, znalezionych w poprzednich wersjach przed użytkowników. Dodaliśmy też cały pakiet narzędzi, usprawniających wdrażanie LibreOffice w środowisku korporacyjnym" - napisano w oficjalnym blogu The Document Foundation.

Wiadomo, że za ok. 50% zmian, które pojawiły się w nowej wersji, odpowiedzialni są programiści zatrudnieni przez SUSE oraz Oracle'a. W tym drugim przypadku zmiany pierwotnie pojawiły się w OpenOffice (na którym bazuje LibreOffice), a potem zostały wprowadzone również do LO.

Kolejne 20% modyfikacji wprowadzili programiści zatrudnieni przez Red Hat, zaś ok. 25% - niezależni programiści, zaangażowani w rozwój LibreOffice. Ostatnie 5% to, jak informują przedstawiciele The Document Foundation, dzieło partnerów, którzy wspierają LibreOffice od dawna - m.in. programistów firmy Canonical (producenta Ubuntu Linux).

Warto odnotować, że trwają już prace nad kolejnym wydaniem - LibreOffice 3.4.3 ma się pojawić pod koniec sierpnia (zawierać będzie ono kolejny pakiet poprawek i modyfikacji).

Dodajmy, że koncern Oracle zdecydował się w czerwcu 2011 na przekazanie kodu projektu OpenOffice.org organizacji Apache Software Foundation (Oracle zrezygnował tym samym ze sprzedawania komercyjnej wersji pakietu). Przedstawiciele The Document Foundation deklarowali chęć ścisłej współpracy z ASF - ale po wstępnych konsultacjach stwierdzili, że cele obu organizacji są zdecydowanie rozbieżne.

Więcej informacji oraz plik do pobrania znaleźć można na stronie projektu LibreOffice.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200