Lexmark został przejęty przez chińskie konsorcjum

Chińskie firmy Apex, PAG i Legend przejmują znanego amerykańskiego producenta drukarek Lexmark International za sumę 3,6 mld USD.

Lexmark International został przejęty za 3,6 mld USD przez konsorcjum chińskich firm w skład którego wchodzą m.in. Apex Technology (producent elementów wchodzących w skład głowic atramentowych i kaset laserowych) oraz fundusze inwestycyjne PAG Asia Capital i Legend Capital Management.

Transakcja została już jednogłośnie zaakceptowana przez zarząd Lexmark International, a przejęcie ma zostać sfinalizowane w drugiej połowie 2016 roku, choć musi jeszcze zostać zatwierdzone przez udziałowców Lexmarka, a także odpowiednie instytucje rządowe zajmujące się regulacjami rynkowymi w USA, Chinach i innych krajach.

Zobacz również:

  • Nowe drukarki MFP Sharp - tanie i wydajne drukowanie dla MŚP

Jak poinformowano w oficjalnym komunikacie, przejęcie jest wynikiem trwającego już od pewnego czasu poszukiwania przez zarząd firmy przy wsparciu zewnętrznych doradców tzw. “strategicznych alternatyw dla biznesu”. Tego typu stwierdzenie oznacza, że firma szukała inwestorów, którzy zdecydowali by się zainwestować w biznes związany z drukarkami, by uniknąć potencjalnego bankructwa.

“Transakcja ta jest w najlepszym interesie udziałowców, bo umożliwi przyspieszenie rozwoju firmy, które nie byłoby możliwe przy korzystaniu wyłącznie z własnych zasobów. Dzięki wsparciu chińskich inwestorów, Lexmark ma szansę na rozwój biznesu w obszarze Azji zwiększając tam sprzedaż drukarek, oprogramowania i usług zarządzania drukiem” powiedział Paul Rooke, obecny prezes firmy Lexmark International.

Jak informują przedstawiciele chińskiego konsorcjum, główna siedziba i fabryka Lexmarka w Lexington USA (stan Kentucky) pozostaną w tym miejscu, a firmą najprawdopodobniej będzie wciąż zarządzał jej obecny prezes Paul Rooke.

Obserwowany od kilku lat spadek popytu na drukarki i urządzenia wielofunkcyjne dotknął szczególnie Lexmarka, firmy która od lat była producentem wąsko specjalizującym się w tym segmencie rynku. Dlatego próby modyfikacji biznesu Lexmarka można było zauważyć już od pewnego czasu. Dotyczyły one głównie zwiększenia nacisku na rozwój oprogramowania do zarządzania drukiem oraz oferty usług typu “managed print services”.

Lexmark International to firma która powstała w latach 90. przejmując wówczas technologie związane z drukiem od IBM. Przez wiele lat rozwijała ona systemy druku atramentowego i laserowego przeznaczone zarówno na rynek konsumencki jak biznesowy konkurując z HP, Canon, Brother itd.

Od firm tych Lexmark zawsze odróżniał się tym, że był jedynym producentem specjalizującym się wąsko tylko w tym jednym segmencie rynku.

W ostatnich latach, gdy biznes związany z drukarkami zaczął wyraźnie słabnąć, Lexmark podjął próbę jego modyfikacji w kierunku rozwoju własnego oprogramowania do zarządzania drukiem w firmach i korporacjach, a także wprowadził do oferty usługi zarządzania systemami drukującymi. Jak obecnie widać to nie wystarczyło do zapewnienia rozwoju firmy.

Czy nowi właściciele Lexmarka skupią się na promocji biznesu w Chinach i na rynku azjatyckim? Wydaje się, że przejęcie Lexmarka przez chińskie konsorcjum może przyczynić do powstania nowego, bardziej niż dotąd liczącego się na świecie producenta urządzeń drukujących, jeżeli tylko model biznesowy będzie równie efektywny, jak na przykład w przypadku Lenovo.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200