Lexmark stawia na kolor

W skład nowej serii Optra Color wchodzą atramentowe drukarki sieciowe i pierwszy model drukarki LED, oferowanej przez Lexmark.

W skład nowej serii Optra Color wchodzą atramentowe drukarki sieciowe i pierwszy model drukarki LED, oferowanej przez Lexmark.

Lexmark zaprezentował trzy nowe modele kolorowych drukarek biurowych, przeznaczonych do pracy w sieciach LAN, które - podobnie jak dotychczas oferowane monochromatyczne i kolorowe - nazywają się Optra, w tym dwa modele atramentowe Optra Color 40 i 45 oraz drukarka typu LED - Optra Color 1200. Firma po raz pierwszy wprowadziła na rynek atramentowe drukarki sieciowe, a także pierwszy model drukarki LED - w drukarkach sieciowych Lexmark wykorzystywał dotychczas tylko technologię laserową.

Modele Optra Color są wyposażone w moduł PostScript Level 2 i emulację języka opisu strony PCL 5e, karty sieciowe MarkNet S lub MarkNet Pro (Optra Color 40) i mogą pracować we wszystkich popularnych systemach sieciowych, a także udostępniają funkcje zdalnego zarządzania sprzętem oraz kalibracji kolorów zgodnie ze standardami Windows ICM, Apple ColorSync, Agfa Foto Tune i Pantone Calibrated Solid Colors.

Obecnie chyba już wszyscy przedstawiciele liczących się na rynku producentów drukarek zapowiadają szybkie nadejście ery powszechnego wykorzystania druku kolorowego w zastosowaniach biurowych. Opinię tę potwierdzają również prognozy IDC, które przewidują stabilizację lub nawet pewien spadek sprzedaży laserowych drukarek monochromatycznych w najbliższych latach, przy jednoczesnym szybkim wzroście rynku drukarek kolorowych.

LED zamiast czy obok lasera

Lexmark oferował klasyczny model kolorowej drukarki laserowej Optra SC 1275. Obecnie firma wprowadza na rynek urządzenie o odmiennej konstrukcji, wykorzystujące diody półprzewodnikowe LED (Light Emitting Diode) i liniowy mechanizm druku, składający się z 4 oddzielnych bębnów światłoczułych, opracowany przez Casio. Choć drukarki laserowe i LED są urządzeniami elektrofotograficznymi, to ich budowa i elementy konstrukcyjne różnią się zasadniczo. Dlatego jest to nieco zaskakująca zmiana technologii i architektury drukarek wprowadzona przez znanego producenta. Jak twierdzą przedstawiciele Lexmarka, głównym motywem decyzji o rozpoczęciu wytwarzania drukarek stronicowych LED była możliwość zaoferowania urządzenia o wysokiej szybkości druku - Optra Color 1200 drukuje z szybkością 12 str./min i jest obecnie najszybszą kolorową drukarką stronicową (szybkość Optra SC 1275 dla druku kolorowego wynosi ok. 3 str./min).

Optra Color 1200 umożliwia drukowanie na papierze formatu A3 i jest wyposażona w 64-bitowy procesor RISC NEC VR-5000 200 MHz, 32 MB RAM (maksymalnie 64 MB) i 4 MB pamięci typu Flash, pozwalającej na łatwą instalację nowych wersji oprogramowania sterującego pracą urządzenia, np. zmodyfikowanych języków opisu strony. Fizyczna rozdzielczość drukarki wynosi 600 x 600 dpi, a interpolowana - 1200 dpi.

Drukarki atramentowe w sieci korporacyjnej?

Dwie nowe Lexmarka - Optra Color 40 i 45 - przystosowane do pracy w sieci LAN (m.in. standardowo wyposażone w moduł PostScript L2) są przeznaczone dla niewielkich grup roboczych. Oprócz kart sieciowych MarkNet, w urządzeniach tych można zainstalować 8 MB lub 16 MB RAM (podobnie jak w typowych sieciowych drukarkach laserowych).

W trybie niskiej jakości (draft) Optra Color 40 i 45 drukują z nominalną szybkością 8 str./min (mono) lub 4 str./min (kolor). Model Optra Color 45 umożliwia drukowanie na papierze formatu A3, a Optra Color 40 tylko A4. Fizyczna rozdzielczość dla druku czarnego i kolorowego wynosi 600 x 600 dpi (1200 dpi przy użyciu trybu wysokiej jakości - Image Quality). Drukarki wykorzystują dwie głowice drukujące i pozwalają na stosowanie druku 6-kolorowego. Model 45 jest wyposażony w automatyczny podajnik na 150 stron formatu A3, a dodatkowo można zainstalować drugi podajnik na 100 kartek.

Ile będą kosztować modele Optra Color

Na razie cena modeli nowej serii Optra Color nie została jeszcze ujawniona, ale przedstawiciele Lexmarka zapowiadają, że będzie ona atrakcyjna. To, ile trzeba będzie zapłacić za te urządzenia, w znacznym stopniu będzie zależeć od sytuacji rynkowej i reakcji firm konkurencyjnych.

W przypadku modeli atramentowych można oczekiwać, że ich ceny będą porównywalne do cen drukarek o podobnych parametrach oferowanych przez innych producentów. Przewiduje się, że Optra Color 40 i 45 w wersji podstawowej będą kosztować odpowiednio ok. 450 USD i 900 USD.

Bardziej atrakcyjna jest cena Optra Color 1200 - drukarki przeznaczonej dla odbiorców korporacyjnych, która - jak mówią przedstawiciele Lexmarka - ma spowodować przełom na rynku biurowych zastosowań druku kolorowego. Obecnie można oczekiwać, że będzie ona kosztować ok. 6-7 tys. USD, a więc więcej niż standardowe drukarki laserowe (ok. 4-5 tys. USD).


TOP 200