Lexmark nie zablokuje 'obcych' tonerów

Federalny sąd apelacyjny USA uchylił zakaz sprzedaży układów elektronicznych umożliwiających stosowanie w laserowych drukarkach Lexmarka kartridży z tonerem, dostarczanych przez innych producentów.

Nie od dzisiaj wiadomo, że producenci drukarek zarabiają głównie na materiałach eksploatacyjnych, nie zaś samych urządzeniach drukujących. Lexmark w celu ochrony swoich interesów opracował specjalne zabezpieczenia elektroniczne, uniemożliwiające wykorzystywanie w swoich drukarkach laserowych "obcych" tonerów - tańszych zamienników dostarczanych przez innych producentów. Jednakże amerykańska firma Static Control Components znalazła na to sposób. Zajęła się produkcją i sprzedażą specjalnych układów elektronicznych, umożliwiających ominięcie wprowadzonego przez koncern Lexmark zabezpieczenia. Lexmark pozwał firmę SCC w 2002 roku, zarzucając jej naruszenie praw autorskich i ustaleń zawartych w Digital Millennium Copyright Act (DMCA). Wymiar sprawiedliwości przychylił się do argumentów Lexmarka i wydał w marcu 2003 roku zakaz sprzedaży przez SCC opisanych wyżej układów elektronicznych. Jednakże późniejsze orzeczenia, wydane przez U.S. Copyright Office, podważyło podstawy na których Lexmark oparł oskarżenia związane z naruszeniem DMCA. W tym czasie pozwana firma zrezygnowała z produkcji spornych układów, wypełniając nałożony przez sąd pierwszej instancji zakaz, i w marcu 2004 roku rozpoczęła sprzedaż innego układu spełniającego te same funkcje.

Proces Lexmark kontra SCC jest precedensową sprawą, która pokaże czy oprogramowanie służące ograniczaniu zgodności między produktami konkurencyjnych firm - czyli w dużej mierze działające wbrew interesom konsumentom - winno być chronione prawem autorskim. SCC stoi na stanowisku, że Digital Millennium Copyright Act nie został stworzony w celu utrwalania monopoli.

Zobacz również:

  • Nowy Dyrektor Zarządzający na Polskę w Lexmark
  • Drukarka laserowa kolorowa - co kupić i dlaczego?

Obecne orzeczenie sądu dotyczy jedynie zakazu nałożonego przez sąd okręgowy. Sprawa będzie zapewne miała dalszy ciąg. Należy spodziewać się, że Lexmark złoży apelację.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200