Lernout & Hauspie kupuje Dragon Systems

Przejęcie to oznacza istotną konsolidację na rynku producentów systemów rozpoznawania mowy.

Lernout & Hauspie Speech Products (L&H), firma specjalizująca się w technologiach rozpoznawania i analizy tekstów oraz mowy, przejmuje Dragon Systems. Wartość transakcji szacowana jest na 592 mln USD. Przejęcie to oznacza istotną konsolidację na rynku producentów systemów rozpoznawania mowy. Obok IBM-a właśnie L&H i Dragon były największymi firmami rozwijającymi tego typu technologie.

Jak oświadczyli przedstawiciele L&H, jedną z głównych przesłanek decyzji o zakupie Dragon Systems była potrzeba wzmocnienia zespołu specjalistów rozwijających technologię i opracowujących nowe aplikacje. L&H ma przejąć 375 pracowników Dragon Systems, w tym 220 inżynierów, a także prawa do ponad 35 patentów. Firma zapowiada też, że w najbliższym czasie produkty Dragon Systems będą sprzedawane bez zmian, a L&H przejmie również zobowiązania dotyczące ich serwisu. W dalszej perspektywie nastąpi jednak unifikacja oferty.

Najważniejszym zadaniem L&H jest obecnie zwiększenie popularności systemów rozpoznawania mowy, przede wszystkim przez wzrost liczby umów z producentami OEM i preinstalacji tego typu programów w komputerach PC. Według ocen przedstawicieli tej firmy, obecnie tylko 0,5% sprzedawanych na świecie komputerów PC jest wyposażonych w oprogramowanie do rozpoznawania mowy.

Innym ważnym sektorem dla L&H jest rynek motoryzacyjny - obecnie nastąpi połączenie niewielkich zespołów obu firm opracowujących specjalizowane systemy dla samochodów. Ma to przyspieszyć rozwój technologii i jej zastosowań w tym segmencie rynku.

Można przypomnieć, że jest to kolejny zakup L&H, która w marcu br. przejęła firmę Dictaphone wytwarzającą specjalizowane, cyfrowe dyktafony i systemy translacji do zastosowań w medycynie.

L&H zapowiada również rozwijanie i zacieśnianie współpracy z Microsoftem. Ta ostatnia firma już wcześniej zainwestowała w L&H 60 mln USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200