Lepsze zarządzanie, większe bezpieczeństwo

Baramundi software AG wprowadziła nową wersję oprogramowania Management Suite 2014 do zarządzania siecią firmową, serwerami i urządzeniami klienckimi stacjonarnymi oraz mobilnymi.

Oferowany przez baramundi zestaw narzędzi umożliwia automatyzację rutynowych zadań administratorów i pozwala na kompleksowy przegląd stanu sieci oraz stacji klienckich, a w efekcie optymalizację procesów zarządzania systemem IT. Nowy pakiet Management Suite 2014 zastępuje oferowaną dotąd wersję 8.9.

W skład zestawu wchodzą m.in. moduły OS-Install (do zautomatyzowanego instalowania systemów operacyjnych), Personal Backup (tworzenie kopii zapasowych danych w stacjach roboczych), Disaster Recovery (backup i odtwarzanie systemu), Mobile Devices (zdalne zarządzanie urządzeniami mobilnymi), Energy Management (monitorowanie zużycia energii przez działające w sieci urządzenia) i inne.

Zobacz również:

  • Znamy zwycięzców tegorocznego rankingu App Store Awards

Management Suite 2014 jest oferowany w polskiej wersji ze zlokalizowanym oprogramowaniem klienckim. Konsola administratora jest na razie dostępna tylko w wersjach angielskiej i niemieckiej.

Jak zapewniają przedstawiciele producenta, jest to uniwersalne rozwiązanie, które funkcjonuje niezależnie od platform jakie są wykorzystywane przez serwery, komputery klienckie i urządzenia mobilne. W przypadku tych ostatnich baramundi Mobile Devices obsługuje systemy iOS, Android, Windows Phone, a także środowisko Samsung KNOX. Administrator może konfigurować różne urządzenia końcowe za pomocą jednego, centralnego interfejsu, nie zagłębiając się w niuanse obsługi poszczególnych systemów operacyjnych.

Oprogramowanie daje możliwość automatycznej dystrybucji aktualizacji i poprawek, a także kontrolowanie praw dostępu do mobilnych nośników danych, jak pamięci USB.

Najważniejsze nowości i ulepszenia

W Management Suite 2014 producent wprowadził mechanizm automatycznego wykrywania luk związanych z bezpieczeństwem. Oprogramowanie skanuje urządzenia i wyszukuje luki, które następnie mogą być usuwane przez administratora z poziomu centralnej konsoli baramundi Management Suite. Mechanizm ten jest zintegrowany z modułami Patch Management i Managed Software, co umożliwi automatyczną instalację aktualizacji dla wielu aplikacji.

Nowa wersja została też wyposażona w ulepszony interfejs użytkownika, nowy interfejs bConnect do obsługi zdalnyc, bezpiecznych połączeń SSL oraz rozszerzony zakres funkcji oferowanych przez moduły Patch Management i Mobile Devices.

Odświeżony interfejs użytkownika został wyposażony w zakładki ułatwiające przełączanie między różnymi urządzeniami końcowymi oraz nowe panele dające administratorom podgląd środowiska IT, stacji klienckich Windows i urządzeń mobilnych. Ulepszenia te umożliwiają zwiększenie wydajności pracy administratorów zwłaszcza w dużych środowiskach IT.

Moduł Patch Management 2014 oferuje rozszerzoną obsługę aktualizacji dotyczących produktów Microsoft. Oprócz tych dotyczących bezpieczeństwa możliwe jest też zdalne instalowanie aktualizacji funkcjonalnych. Jak zapewnia producent, nowe aktualizacje są dostępne „niemal natychmiast, w dniu ich wydania przez Microsoft”.

Nowa wersja modułu Mobile Devices zawiera ujednolicony formularz wprowadzania danych ułatwiający przypisywanie ustawień konfiguracyjnych urządzeniom mobilnym, niezależnie od tego pod kontrolą jakiego systemu pracują.

Oprócz dostępnych wcześniej możliwości integracji z innymi systemami, baramundi Mangement Suite 2014 został wyposażony w interfejs bConnect do obsługi bezpiecznych połączeń wykorzystujących protokół SSL i mechanizmy uwierzytelniania użytkowników po stronie serwera oraz na poziomie zasobów. Pozwala on na integrację Management Suite z systemem OTRS Help Desk lub programami do zarządzania licencjami takich producentów jak USU, Omninet, mIT solutions czy Aspera.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200