Lepsze prognozy dla rynku półprzewodników

Sprzedaż układów scalonych w I kw. 2003 r. osiągnęła wartość 36,4 mld USD, co oznacza 13 proc. wzrost wobec tego samego okresu ubiegłego roku – wynika z raportu Semiconductor Industry Association (SIA).

Wzrost rynku w całym 2002 r. nie przekraczał 1,3%. Dobre wyniki sprzedaży z I kw. wydają się potwierdzać wcześniejsze optymistyczne prognozy SIA dotyczące powrotu do dwucyfrowej dynamiki wzrostu. Rynek napędzać maja oczywiście technologie bezprzewodowe. Producenci spodziewają się jednocześnie ożywienia w segmencie elektroniki użytkowej oraz utrzymania wzrostu sprzedaży komputerów na rynku konsumenckim. W ostatnim okresie zazwyczaj nie sprawdzały się natomiast prognozy dotyczące rynku korporacyjnego. SIA jest zdania, że w drugiej połowie roku można oczekiwać, że część firm zdecyduje się na wymianę użytkowanego sprzętu komputerowego. Zwykle następuje to co 3 lata. Ostatnio firmy powszechnie wymieniały PC w 1999 r.

Z analiz SIA wynika, że w 2003 r. najbardziej chłonnym rynkiem pozostanie Azja. W regionie tym sprzedaje się 35% światowej produkcji układów scalonych w ujęciu wartościowym.

Zobacz również:

  • Snowflake Data Cloud Summit już w przyszłym tygodniu
  • Spadek sprzedaży pecetów
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200