Lepsze perspektywy dla RFID

IBM, HP i Sun Microsystems upatrują swoich szans w rozwoju technologii RFID. Podczas konferencji standaryzacyjnej EPCglobal firmy informatyczne prześcigały się w deklaracjach dotyczących wsparcia technologii kodów radiowych. HP w ciągu pięciu lat chce zainwestować w rozwój RFID 150 mln USD.

Koncern podpisał już dwie umowy partnerskie z BearingPoint i OATSystems. BearingPoint pomoże HP w dostosowaniu jej sprzętu do wymogów RFID. Z kolei OATSystems - producent oprogramowania do obsługi czytników kodów, ma wspólnie z HP zająć się rozwojem platformy RFID/IS (Industrial Strength). Pozwalałaby ona na gromadzenie i wymianę danych z nadajników radiowych w zintegrowanych łańcuchach dostaw.

IBM szybko przebił plany HP. Przedstawiciele koncernu zapowiedzieli, że do 2009 r. przeznaczą na rozwój czytników RFID ponad 250 mln USD. Jeszcze w 2004 r. na rynek wejdzie nowy produkt z linii Web-Sphere przystosowany do przechowywania, integracji i zarządzania danymi pochodzącymi ze znaczników radiowych.

Podobny charakter mają deklaracje Sun Microsystems. Koncern ten, wspólnie z SIS Technologies i SSA Global Technologies, pracuje nad nowym systemem do zarządzania magazynami i hurtowniami. Dzięki wykorzystaniu RFID pozwoliłby on na optymalizację rozmieszczenia i szybszą rotację towarów. Firma zapowiedziała również premierę kilku produktów dla użytkowników RFID. Najważniejszym z nich będzie pakiet Sun Java System RFID Software Toolkit, stworzony z myślą o uproszczeniu komunikacji z czytnikami kodów radiowych. Pakiet posłuży do projektowania i integracji rozwiązań z nadajnikami i czytnikami kodów innych dostawców wykorzystującymi język Java.

Sun Microsystems chce również skupić wokół siebie grupę firm zajmujących się rozwojem technologii RFID przy użyciu Java System RFID Software. Jego pomoc będzie polegać m.in. na współpracy przy projektach pilotażowych, a także na udostępnieniu Sun RFID Test Centers firmom zainteresowanym rozwojem RFID w oparciu o Javę.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200