Lepsze dla biznesu

Wraz z premierą Windows 2000 rozpoczął się nowy etap walki o rynek usług katalogowych. Novell oferuje już katalogi dla nowego systemu Microsoftu.

Wraz z premierą Windows 2000 rozpoczął się nowy etap walki o rynek usług katalogowych. Novell oferuje już katalogi dla nowego systemu Microsoftu.

Jeszcze kilka miesięcy temu prezes Novella deklarował, że nie może się doczekać premiery nowego systemu operacyjnego Microsoftu, by móc zaprezentować klientom, o ile lepsze są oferowane przez jego firmę usługi katalogowe NDS eDirectory od Active Directory zaimplementowanych w Windows 2000. W trzy tygodnie po premierze Windows 2000 Novell wprowadził na rynek własną wersję usług katalogowych dla nowej platformy Microsoftu.

Serwer LDAP

NDS eDirectory for Windows 2000 pozycjonowany jest jako produkt mający służyć przede wszystkim tym firmom, które zainteresowane są komercyjnym wykorzystaniem Internetu i rolę platformy systemowej pełni u nich właśnie Windows 2000. Novell uważa, że usługi katalogowe Active Directory nie nadają się jako budulec profesjonalnych, wysoko wydajnych serwisów internetowych, i sugeruje, że firmy powinny do tego celu wykorzystać katalogi NDS eDirectory, których niewątpliwą zaletą jest duża skalowalność, wydajność i możliwość integracji heterogenicznych platform.

W przeciwieństwie do rozwiązania Microsoftu, które dostępne jest wyłącznie w środowisku Windows 2000, usługi katalogowe eDirectory dostępne są na platformach Windows NT 4.0, Windows 2000, NetWare, Linux i Solaris. W połowie bieżącego roku ma być dostępna również ich wersja pracująca na serwerach Tru64 Unix.

Obok Active Directory

NDS eDirectory nie zastępuje Active Directory. Nie jest bowiem następcą NDS for NT 2.0, który integrował się z systemem domenowym Microsoftu. Jest to niezależny serwer LDAP, który - podobnie jak produkt firmy iPlanet (utworzonej przez Sun i Netscape) - może wspomagać pracę serwisów internetowych, przechowujących informacje o tysiącach użytkowników.

Novell nie dostarcza obecnie narzędzia, które umożliwiałoby podobnie jak NDS for NT 2.0, zastąpienie katalogów Active Directory przez NDS eDirectory. Nie wiadomo czy kiedykolwiek będzie dostarczał, gdyż usługi katalogowe Microsoftu są w bardzo dużym stopniu zintegrowane z Windows 2000, bardziej niż to miało miejsce w przypadku struktury domenowej Windows NT 4.0. Poza tym na integracji z Active Directory polegać będą w sieciach Windows 2000 serwery komunikacyjne Microsoft Exchange, a także inne aplikacje opracowywane przez niezależnych producentów.

Novell zapowiada jednak, że w połowie br. udostępni narzędzie pozwalające administratorom NDS eDirectory bezpośrednio synchronizować zawartość tych usług katalogowych z Active Directory. Rozwiązanie to będzie jednym z komponentów opracowywanego obecnie przez Novella rozwiązania DirXML, zestawu technologii umożliwiających budowanie tzw. metakatalogów - integrujących informacje przechowywane w różnych systemach usług katalogowych rozsianych na różnych platformach. Zapowiadany produkt umożliwi administratorom zarządzanie kontami użytkowników z poziomu eDirectory i ich replikację do Active Directory. Rozwiązanie ma realizować również synchronizację haseł pomiędzy usługami katalogowymi Microsoftu i Novella.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200