Lepiej otwierać!

W licznych wypowiedziach dla prasy pojawiły się nawet głosy o próbach przekupstwa i lobbingu ze strony Microsoftu (Pieter Hintjens, European Software Market Association). Znaczące jest, że głosy na „tak” podali członkowie powiązani z Microsoftem, bez podania argumentów technicznych. OOXML został uznany za standard ISO w drugim głosowaniu.

Co dalej z formatami?

Niewątpliwie konflikt interesów pomiędzy Microsoftem a OASIS będzie się zaostrzał. W październiku 2008 r. SC 34 (techniczny podkomitet standaryzacyjny odpowiedzialny między innymi za standardy opierane na XML – także za OOXML) wystosował notę, w której proponuje powiązanie prac OASIS i JTC 1 (połączony komitet techniczny ISO i IEC). W praktyce oznacza to oddanie prac nad ODF i OOXML w ręce ISO (pośrednio Microsoftu) i marginalizację wpływu OASIS. Sprawa jest na tyle poważna, że w sierpniowym spotkaniu SC 34 w Japonii na 19 obecnych 8 było bezpośrednimi pracownikami lub konsultantami Microsoftu, 2 dalszych członkami ECMA (które już przyjęło OOXML jako dalszy kierunek rozwoju).

Co to wszystko oznacza dla zwykłego użytkownika pakietów biurowych? Na obecnym etapie wymiany not i oświadczeń pomiędzy organizacjami trudno jest cokolwiek dokładnie przewidzieć. Istnieje możliwość równoległego rozwoju zarówno ODF, jak i OOXML, przy czym zwolennikami ODF pozostaną użytkownicy innych systemów operacyjnych niż Windows, a także europejskie instytucje rządowe i militarne, dla których liczy się niezależność od technologii utrzymywanej przez korporację z obcego kraju.

Jest też - dla wielu "czarny" - scenariusz przejęcia kontroli nad ODF przez ISO - wtedy prawdopodobnie środowisko open source będzie zmuszone opracować nowy standard. Istnieje też ostatnia w miarę prawdopodobna opcja: bazując na przykładzie Brazylii, która sierpniu 2008 r. zadeklarowała wprowadzenie ODF jako oficjalnego standardu w instytucjach rządowych, być może inne kraje również pójdą w tę stronę.

Standard ODF, popularny w Europie, zalecany w instytucjach rządowych Belgii i Niemiec, jest o wiele lepiej udokumentowany niż OOXML. Popularność Open Document Format wynika nie tylko z dobrej dokumentacji i łatwości tworzenia dokumentów zgodnych z nim. Standard ten jest wspierany przez najpoważniejszą konkurencję Microsoft Office - OpenOffice i StarOffice, IBM Lotus Symphony oraz IBM Workplace. Najnowszy WordPad w wersji testowej Windows 7 także wspiera ODF, chociaż nie wszystkie opcje formatowania są obsługiwane. Ograniczenie wynika głównie z maksymalnego ograniczenia funkcji formatowania tekstu w tym programie.


TOP 200