Leo Apotheker zwolniony ze stanowiska prezesa HP

Jego miejsce zajęła, Meg Whitman, zasiadająca od 8 miesięcy w Radzie Nadzorczej HP, wcześniej kierująca serwisem eBay. Jednocześnie trzecia, najbogatsza mieszkanka Kalifornii.

Aby skutecznie i z powodzeniem realizować strategię, na czele firmy potrzebna jest osoba z cechami , które posiada Meg Whitman: technologiczna wizjonerka, udokumentowane sukcesy w zarządzaniu, bardzo dobre umiejętności interpersonalne - podało HP w komunikacie. Przez osiem miesięcy zasiadała w radzie nadzorczej mając okazję do poznania rynków i produktów spółki.

Ray Lane, które przewodniczy radzie nadzorczej HP zmienił zakres swoich obowiązków z' non-executive chairman' na 'executive chairman'. Wolne miejsce po Meg Whitman, HP planuje obsadzić niezwłocznie.

Zobacz również:

  • Matryca OLED w laptopie - ważna innowacja czy zbędny wydatek?

Pogłoski o zwolnieniu Apothekera krążyły od kilku dni. Rada nadzorcza szybko straciła cierpliwość, nie widząc efektów zapowiedzianego zwiększania udziału oprogramowania w ofercie HP. Były szef SAP obiecywał to w swojej strategii, dołączając do firmy wrześniu 2010. Apotheker przepracował w HP zaledwie rok. Zastąpił Marka Hurda, który stracił pracę w atmosferze towarzysko-biznesowego skandalu. Usunięcie Leo Apothekera mógł przyspieszyć znaczący spadek kursu akcji HP po ogłoszeniu planów zakupu Autonomy i wydzielenia działu PC.

"Praca Apothekera okazała się niewdzięczna. Dla każdego dyrektora generalnego objęcie kierownictwa w firmie, która ma kłopoty jest trudne. Taka sytuacja miała właśnie miejsce w HP, po odejściu Marka Hurda" - uważa Charles King z firmy analitycznej Pund-IT. "Pomysł na wydzielenie działu PC mógł się okazać dla rynku zbyt radykalny" - dodaje analityk.

"Inne ważne powody zmiany kierownictwa to wyniki finansowe poniżej oczekiwań w trzech minionych kwartałach oraz zamiary wydania dużych kwot na poszerzenie oferty o oprogramowanie wraz z przejęciem firm takich jak Autonony czy Vertica bez wyłożenia klarownej strategii na przyszłość" - uważa Crawford Del Prete, analityk IDC. "Ani firma, ani sam Apotheker nie oszacowali właściwie skali trudności zapowiadanej transformacji. Nie byli w stanie efektywnie komunikować rynkowi swojej strategii i wizji, a zaufanie inwestorów łatwo stracić i znacznie trudniej odzyskać" - kontynuuje Crawford Del Prete.

Ezra Gottheil analityk Technology Business Research, zwraca uwagę, że plany dotyczące PC wzbudzają niepokój nie tylko Wall Street, ale także klientów firmy, Ich wątpliwości mogą być uzasadnione - największy producent PC niemal bez słowa wyjaśnienia ogłasza plany rezygnacji z tego biznesu. Z kolei King zwraca uwagę, że większość sprzedaży PC pochodzi z segmentu klientów korporacyjnych i wiąże się ze sprzedażą innych produktów i usług. Dlatego całkowite rozdzielenie nie jest możliwe i choć biznes PC generuje najniższe marże, lepiej go zatrzymać, zważywszy, że wciąż jest zyskowny. "Pozbycie się go może negatywnie wpłynąć na dział serwerowy, gdyż firma korzysta z hurtowych umów z dostawcami komponentów" - mówi Del Prete z IDC. Podobny efekt przyniesie dla działu drukarek, gdyż komputery PC są istotnym elementem korzystnym umów z detalicznymi sieciami w rodzaju Best Buy, które sprzedają sprzęt marki HP. "Na pewno Meg Whitman będzie zmieniać profil HP na dostawcę dla korporacji, tam właśnie są pieniądze" - podkreśla King.

Wybór Meg Whitman budzi mieszane odczucia. "Z jednej strony jest doskonale znaną i doświadczoną menedżerką w wielomiliardowym biznesie jak eBay. Z drugiej, brak jej doświadczenia w branży informatyki korporacyjnej. Po przegranych wyborach na gubernatora Kaliforni nie porzuciła dalszych planów politycznych " - mówi Charles King.

Dlatego, zdaniem analityka możliwe jest, że Whitman na stanowisku szefa HP będzie tymczasowo, świecąc blaskiem branżowej gwiazdy, a rada nadzorcza zajmie się strategią i poszukiwaniem dyrektora generalnego na stałe. Jeden z pierwszych kroków Whitman w JP może być ponowne przyjrzenie się biznesowi PC oraz WebOS i rozwój strategii wokół oprogramowania i cloud computingu. Kolejny - ogłoszenie jasnego stanowiska na temat kierunku HP bez wprowadzania zamieszania w bieżącej ofercie.

Roger Kay, szef Endpoint Technologies Associates uważa, że Apotheker nie wykorzystał potencjału oprogramowania i sprzętu WebOS, kupionego od Palma za kadencji Marka Hurda. HP podjęło decyzję o zakończeniu produkcji tabletów i smartfonów wykorzystujących ten system, pozostając przy samym oprogramowaniu, które chce licencjonować innych producentom. "Brak jednak chętnych. A to oznacza, że kupili Palma i nic z tego nie będą mieć. WebOS ma niewielkie szanse wobec iOS czy Androida" - mówi Roger Kay.

"HP ma potencjał bycia liderem rynku korporacyjnych rozwiązań chmurowych" - uważa Frank Gillett, analityk Forrester Research. "Mogłoby przejąć Amdocs dla rozwiązań billingu i monitoringu, ale kupowanie SAP nie ma sensu".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200