Leo Apotheker, prezes HP, przedstawia nową strategię

Nowa strategia HP zakłada m.in. stworzenie kompleksowej oferty rozwiązań pozwalającej na świadczenie usług w modelu cloud computing. Jej sercem ma być infrastruktura bazująca na rozwiązaniach sprzętowych HP. Podstawowe komponenty nowej platformy mają być dostępne jeszcze w tym roku. Wedle zapowiedzi środowisko będzie przeznaczone dla użytkowników korporacyjnych i osób prywatnych.

Zgodnie z oficjalnymi zapowiedziami na nową ofertę HP złożą się m.in. rozwiązania infrastrukturalne klasy IaaS, warstwa oprogramowania operacyjnego oraz dedykowane systemy aplikacyjne. "Stworzymy jednolity i otwarty rynek integrujący rozwiązania konsumenckie, biznesowe i deweloperskie. W skład nowej platformy wejdzie m.in. system dystrybucji aplikacji i narzędzi programistycznych oraz usługi przeznaczone dla przedsiębiorstw" - zapowiada Leo Apotheker, prezes HP. Zapowiedziana platforma cloud computing ma stanowić jeden z ważniejszych filarów strategii rynkowej HP na najbliższe lata. Jednocześnie ma ona pozwolić na pełne wykorzystanie zjawiska synergii w zakresie oferowanych dziś linii rozwiązań HP.

Leo Apotheker podkreśla również, że nowa platforma będzie w pełni otwarta. "Nie zamierzamy ograniczać kreatywności deweloperów narzucając im określone techniki i języki programowania. Jako dostawca zadbamy natomiast o bezpieczeństwo i interoperacyjność aplikacji tworzonych pod kątem nowej platformy" - mówi dyrektor generalny HP. Z nieoficjalnych informacji wynika, że plany biznesowe HP zakładają stworzenie oferty bardziej kompleksowej niż rozwiązania oferowane obecnie przez konkurentów - m.in. firmy Microsoft i Amazon. Najprawdopodobniej w pierwszej kolejności w ofercie HP znajdą się dotyczące warstwy sprzętowej usługi zaliczane do modelu IaaS (Infrastructure as a Service).

Zobacz również:

  • HP – oferta wsparcia środowiska pracy w jednym miejscu
  • Akcje Intel spadają - winna rosnąca konkurencja w AI

W przyszłym roku uruchomiony ma być również system dystrybucji oprogramowania dla nowej platform cloud. Oferowane rozwiązania aplikacyjne mają m.in. ułatwiać komunikację ze współpracownikami, klientami i przyjaciółmi. Istotnym elementem nowej oferty mają być również rozwiązania dedykowane dla urządzeń mobilnych. W warstwie aplikacyjnej nowej platformy HP zamierza jednak koncentrować się na głównie na rozwiązaniach wspierających zarządzanie środowiskami bazującymi na zapowiedzianej platformy. Władze koncernu nie wykluczają, że rozwój w tym obszarze będzie realizowany w drodze przejęć wyspecjalizowanych producentów aplikacji przeznaczonych dla dostawców rozwiązań w modelu cloud.

Jednocześnie przedstawiciele koncernu HP zapowiadają, że nowa platforma będzie w pełni kompatybilna ze środowiskiem operacyjnym Windows Azure. Nieoficjalnie mówi się również o planach zacieśnienia współpracy między koncernami HP i Microsoft w zakresie rozwiązań przeznaczonych dla modelu cloud computing. Niewykluczone jednak, że początkowo zapowiedziana przez władze HP oferta rozwiązań w modelu cloud będzie opierać się głównie na systemie operacyjnym WebOS. Prawa do tego środowiska koncern HP nabył wraz z przejęciem firmy Palm. Od przyszłego roku system WebOS ma być również preinstalowany na wszystkich nowych komputerach osobistych HP.

Aktualizacja: 16 marca 2011 11:51

Dodane wideo z prezentacji Leo Apothekera, prezesa HP.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200