Lenovo zapowiada ofensywę na rynku serwerów

Od dobrych kilku lat Lenovo zajmuje pierwsze miejsce na liście największych producentów pecetów, pozostawiając w pobitym polu takie firmy, jak HP czy Dell. Korporacja utworzyła ostatnio nowy oddział noszący nazwę Data Center Group i zapowiada, że wejdzie teraz śmielej na rynek serwerów i powalczy na nim również o palmę pierwszeństwa.

Korporacja zaczęła się liczyć na tym rynku w 2014 roku, po tym przejęła od firmy IBM jej oddział produkujący komputery x86, co kosztowało ją 2,3 mld USD. Lenovo zajmuje obecnie trzecie miejsce na liście największych producentów serwerów. Wyprzedzają ją tylko dwie potężne korporacje: Hewlett Packard Enterprise i Dell.

Firma oferowało użytkownikom na początku swojej działalności w tym sektorze rynku głównie serwery typu „barebone”, czyli goły sprzęt bez oprogramowania. Z czasem włączyła do oferty hiper konwergentne systemy obliczeniowe przystosowane do pracy w wysoce zwirtualizowanych środowiskach pracy, takie jak serwery Converged HX (czytaj tutaj), na których instaluje oprogramowanie dostarczane jej przez firmę Nutanix.

Zobacz również:

  • HPE wzbogaca ofertę software-defined storage
  • Najszybszy Helios w Cyfronecie
  • Lenovo i Motorola z zakazem sprzedaży w Niemczech
Lenovo zapowiada ofensywę na rynku serwerów

Serwery Converged HX

Lenovo sprzedaję obecnie większość produkowanych przez siebie serwerów chińskim dostawcom chmurowych usług, takim jak Baidu, Tencent i Alibaba. Zapowiada jednak, że po utworzeniu oddziału Data Center Group chce zainteresować swoimi serwerami również firmy działające w Europie oraz w USA.

Stawia przy tym na serwery wyposażone w procesory ARM oraz w pamięci masowe „all-flash”, które pojawią się wkrótce w jej ofercie, a na razie są intensywnie testowane. Serwery wyposażone w procesory x86 pozostaną oczywiście też w jej ofercie. Nawiązała również współpracę z firmami Juniper i SAP. Pierwsza będzie jej dostarczać rozwiązanie sieciowe, a druga oprogramowanie. Ma w planach budowę fabryki serwerów w Meksyku, która będzie obsługiwać rynek amerykański.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200