Lenovo prezentuje pierwszego ThinkPada z procesorem ARM

Po ponad dwóch latach od debiutu Surface Pro X, Lenovo prezentuje pierwszy komputer biznesowy z procesorem ARM.

Apple udowodniło, że procesory ARM to kierunek rozwoju w sektorze komputerów przenośnych. Microsoft już od ponad dwóch lat posiada dedykowaną wersję systemów Windows 10/11 współpracującą z komputerami ARM, ale na rynku nie znajdziemy wielu konstrukcji wykorzystujących procesory ARM. Układy z telefonów komórkowych nie przyjęły się na rynku komputerów z Windowsem, ale nie można ich lekceważyć. Apple i klienci z całego świata docenili wysoką kulturę pracy i rewelacyjne czasy pracy na baterii komputerów z układami ARM.

Lenovo ThinkPad X13s
Źródło: Lenovo.com

Lenovo ThinkPad X13s

Źródło: Lenovo.com

Lenovo zaprezentowało właśnie pierwszy komputer biznesowy z serii ThinkPad zasilany procesorem ARM. Laptop posiada również wbudowany modem sieci 5G, funkcję Always Connect (stała łączność z siecią w trybie uśpienia) oraz baterię pozwalającą na do 28 godzin pracy.

Zobacz również:

  • Lenovo i Motorola z zakazem sprzedaży w Niemczech

Lenovo ThinkPad X13s to wysokiej klasy komputer przenośny z ekranem o przekątnej 13,3-cala. Mowa o energooszczędnej matrycy o jasności 400 nitów. Za wydajność odpowiada procesor Snapdragona 8cx Gen 3. To najnowszy układ firmy Qualcomm przygotowany dla komputerów i tabletów z systemem Windows 11.

Lenovo ThinkPad X13s
Źródło: Lenovo.com

Lenovo ThinkPad X13s

Źródło: Lenovo.com

Komputer waży zaledwie 1,12 kg, a jego obudowa w 90% została wykonana ze stopu magnezu uzyskanego z procesu recyklingu. Komputer posiada modem 5G kompatybilny z sieciami mmWave oraz sub-6GHz. Nie zabrakło również Wi-Fi 6E. Topowa konfiguracja posiad 32 GB pamięci operacyjnej oraz 1 TB nośnik SSD NVMe. Użytkownicy mogą skorzystać z dwóch portów USB Typu C 3.2.

Laptop korzysta z Windowsa 11 Pro, a sterowniki zostały zoptymalizowane przez Lenovo oraz Qualcomm. Komputer posiada funkcję automatycznego kadrowania opartego o sztuczną inteligencję oraz aktywną redukcję hałasu z otoczenia połączoną z trzema zestawami mikrofonów. ThinkPad X13s wykrywa również obecność użytkownika i potrafi automatycznie wyłączyć ekran lub przyciemnić go w momencie, gdy za osobą korzystająca z komputera pojawi się inna postać.

Lenovo ThinkPad X13s
Źródło: Lenovo.com

Lenovo ThinkPad X13s

Źródło: Lenovo.com

Lenovo dedykuje laptopa kadrze menadżerskiej oraz dyrektorom. ThinkPad X13s to lekki komputer przenośny klasy premium z łącznością 5G i świetnie wykonaną obudowę. Z pewnością nie brakuje mu również wydajności, ale problemem może być słaba kompatybilność z popularnymi programami napisanymi w architekturze x86.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200