Lenovo inwestuje w HPC

Materiał promocyjny Lenovo inwestuje w rozwój systemów dla dużych, korporacyjnych centrów danych i ma ambicję stania się liczącym dostawcą również w tym segmencie rynku.

Podczas Supercomputing Conference 2015 w Austin, Lenovo zapowiedziała, że już w styczniu 2016 roku uruchomi w Pekinie ośrodek badawczo-rozwojowy EIC (Enterprise Innovation Center, Centrum Innowacyjności dla Dużych Przedsiębiorstw). Oprócz tego firma rozszerza współpracę z Centrum Superkomputerowym w Barcelonie, nawiązuje współpracę w dziedzinie projektów EIC z Uniwersytetem Oksfordzkim oraz z Intelem w ramach rozwijania platformy Intel Scalable System Framework. W tym ostatnim przypadku współpraca dotyczy przede wszystkim projektowania i optymalizacji wysokowydajnych systemów obliczeniowych klasy HPC (High Performance Computing).

Firma będzie też członkiem-założycielem nowej organizacji OpenHPC, która ma na celu udostępnianie ekonomicznych zalet oprogramowania open source użytkownikom rozwiązań HPC.

Pekińskie EIC będzie dysponować niemal tysiącem serwerów. Jest to kolejne tego typu centrum po otwartym w 2015 roku ośrodku w Stuttgarcie. Oba ośrodki te będą prowadzić badania w takich dziedzinach, jak HPC, analiza big data, chmury i duże centra danych przeznaczone dla takich branż, jak nauki biomedyczne, produkcja przemysłowa, energetyka i inżynieria.

Współpraca z Uniwersytetem Oksfordzkim będzie się koncentrować na zwiększaniu efektywności energetycznej rozwiązań HPC w środowiskach przetwarzania dużych ilości danych oraz procesach oceny i rozwoju oprogramowania open source. Natomiast współpraca z Centrum Superkomputerowym w Barcelonie została rozszerzona o takie dziedziny, jak planowanie zadań, rozwój narzędzi zwiększających wydajność i efektywność energetyczną oraz systemy big data.

Jeśli chodzi o platformy intelowskie, to Lenovo zapowiada wprowadzenie produktów wykorzystujących platformę Intel Scalable System Framework. Już na początku 2016 roku na rynku mają się pojawić systemy wykorzystujące nowej generacji procesory Xeon, koprocesory Xeon Phi, architekturę Intel OmniPath Architecture oraz oprogramowaniem Intel Enterprise Edition of Lustre. Użytkownicy mogą już obecnie testować te rozwiązania w stuttgarckim ośrodku EIC.