Lenovo ThinkPad P16 - najwydajniejszy laptop z rodziny ThinkPad

Lenovo zaprezentowało nowego mobilną stację roboczą. To najwydajniejszy model z rodziny ThinkPad.

Lenovo zapowiedziało nowy komputer przenośny z rodziny ThinkPad. Model ThinkPad P16 zostanie wyposażony w najszybsze układy mobilne Intel z dopiskiem HX, które charakteryzują się wydajnością na poziomie odpowiedników dla komputerów stacjonarnych.

Lenovo ThinkPad P16
Źródło: Lenovo.com

Lenovo ThinkPad P16

Źródło: Lenovo.com

Mobilna stacja robocza od Lenovo została zaprojektowana od zera w celu wykorzystania procesorów o podwyższonym do 55 W TDP. Zwiększona moc procesorów pozwala na zapewnienie wyższej wydajności. Producent zastosowało zmodyfikowane chłodzenie z dwiema komorami parowymi, które ułatwiają odprowadzanie zwiększonej ilości ciepła.

Zobacz również:

  • Przychody Lenovo spadają czwarty kwartał z rzędu

Lenovo ThinkPad P16 zastąpi na rynku model ThinkPad P15 Gen 2. Topowa konfiguracja otrzyma procesor Intel Core i9 o taktowaniu 3,6 GHz. Układ ten wspierany będzie przez kartę graficzną Nvdia RTX A5500. Komputer obsłuży do 128 GB pamięci operacyjnej DDR5-4800 z ECC (w wybranych konfiguracjach Non-ECC). Nośnik pamięci to jeden lub dwa dyski SSD o pojemności do 8 TB. Lenovo przewiduje wykorzystanie konfiguracji pamięciowych z RAID w celu zwiększenia bezpieczeństw danych.

W kwestii konfiguracji pamięciowych ThinkPad P16 znacząco przewyższa swojego największego konkurenta - najnowszego MacBooka Pro 16 z 2021 roku. Topowy laptop od Apple może mieć "zaledwie" 64 GB zunifikowanej pamięci masowej - o połowę mniej, niż najnowsza stacja robocza Lenovo.

Komputer wyposażono w 16-calowy ekran. Do wyboru konfiguracja z panelem OLED o rozdzielczości 4K z pełnym pokryciem palety barw DCI-P3 oraz o jasności szczytowej 400 nitów. Producent przewiduje również konfiguracje z 600-nitowym panelem IPS LCD.

Niestety dużym minusem Lenovo ThinkPad P16 są jego wymiary oraz waga. Laptop waży aż 2,92 kg i mierzy 36,22 x 26,67 x 3,04 cm.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200