Lekki, cienki i wydajny

Digital wprowadza na polski rynek notebooki wyposażone w procesory.

Digital wprowadza na polski rynek notebooki wyposażone w procesory.

W Polsce oferowane będą modele wyższej klasy HiNote Ultra II - szczególnie lekkie i wydajne komputery o dużych możliwościach rozbudowy oraz HiNote VP - nowa rodzina popularnych, względnie tanich komputerów o sugerowanych cenach na polskim rynku od 2643 USD (bez VAT i opłat celnych). Jak stwierdził Emil Konarzewski, dyrektor działu komputerów osobistych Digital Equipment Polska, "firma w dalszym ciągu będzie kierować ofertę do profesjonalnych użytkowników komputerów przenośnych, którzy wykorzystują je jednak nie tylko w dużych przedsiębiorstwach, ale także w średnich lub małych firmach i biurach".

Digital HiNote Ultra II ma wysokość 28 mm (o 10% mniej niż poprzedni model z procesorem i486) i waży 1,8 kg. HiNote Ultra II są oferowane z akumulatorami litowo-jonowymi, które pozwalają na 3-5 godzin pracy bez zewnętrznego zasilania. Jako opcja oferowany jest Mobile Media Module zawierający czytnik CD-ROM poczwórnej prędkości oraz zestaw głośników stereofonicznych.

Modele HiNote VP z procesorami Pentium od 75 do 100 MHz i 8 MB pamięci EDO RAM są wyposażone w akumulatory typu NiMH (2-4 godz. pracy bez zewnętrznego zasilania) i urządzenie wskazujące w postaci tabliczki dotykowej - TouchPad. Tylko niektóre modele zawierają zintegrowaną kartę dźwiękową. HiNote VP ma wysokość 46 mm i waży 2,7 kg.

Jako wyposażenie dodatkowe dla obu rodzin notebooków, Digital oferuje tzw. Mini Docking Station, która jest w zasadzie replikatorem portów. Stacja ta może być wyposażona w kartę sieciową Ethernet.

Komputery przenośne Ultra II i VP są sprzedawane z preinstalowanym systemem Windows 95, pakietem ClientWORKS - zestawem programów narzędziowych zgodnych z DMI (Desktop Management Interface), wspomagającym zarządzanie komputerem w większości środowisk sieciowych i oprogramowaniem, takim jak: ThunderByte AntiVirus, Microsoft Internet Explorer, Adobe Acrobat Reader. Dostępne są również specjalnie skonfigurowane modele HiNote Ultra II z fabrycznie preinstalowanym systemem Windows NT. Na życzenie notebooki mogą też być wyposażone w Windows 3.11, ale - jak stwierdził Emil Konarzewski - w Polsce takie modele dostępne będą tylko na specjalne zamówienie przy zakupie większej partii komputerów.

Ceny notebooków (bez VAT oraz cła) zalecane przez Digital Equipment Polska, w zależności od modelu i wyposażenia wynoszą 4405-6004 USD (HiNote Ultra II) oraz 2643-3930 USD (HiNote VP).

Digital Equipment Corp. znany był przede wszystkim z produkcji dużych komputerów, serwerów oraz zaawansowanych systemów operacyjnych. W ostatnich latach firma wprowadziła do swojej oferty również komputery PC, zarówno stacjonarne, jak i przenośne. Jak dotychczas, Digitalowi udaje się osiągnąć sukces również w tym segmencie rynku. Według danych firmy, zdobyła ona w Europie w 1995 r. 5 miejsce wśród dostawców serwerów (wzrost o 102% w porównaniu do roku ubiegłego) oraz 10 miejsce wśród producentów notebooków (wzrost o 116%). Plany Digitala na rok bieżący zakładają zajęcie 4 miejsca na rynku serwerów oraz 7, jeśli chodzi o komputery przenośne.

Jak podkreślają przedstawiciele Digitala, firma w dalszym ciągu zamierza adresować swoją ofertę przede wszystkim do odbiorców profesjonalnych. Lekkie i małe komputery HiNote wyposażone w procesory i486, po wprowadzeniu na rynek w ubiegłym roku, zostały wysoko ocenione przez specjalistów.

Ich zwarta architektura wywołała pewne problemy z zastosowaniem procesorów Pentium, które wydzielały zbyt dużo ciepła. Obecnie Digital uporał się już z tym problemem i oferuje notebooki HiNote wyłącznie z tymi układami.

Konstrukcja notebooków Digitala budzi uznanie, choć jedną z wyrażanych przez specjalistów wątpliwości jest problem ich trwałości i odporności.


TOP 200