Lekarstwo na pamięć

Szybkość x 2 to wciąż zasada

Od około roku nowe modele komputerów są standardowo wyposażane w interfejs Ultra ATA/33 (Ultra DMA/33), a wszyscy producenci dysków już w ub.r. włączyli do oferty wyłącznie napędy, umożliwiające transmisję danych z maksymalną szybkością 33 MB/s. Obecnie pojawia się nowy standard Ultra ATA/66, umożliwiający dwukrotne zwiększenie prędkości transmisji do 66 MB/s. Jak wynika z zapowiedzi praktycznie wszystkich firm wytwarzających napędy, można oczekiwać, że za kilka miesięcy każdy nowy model dysku IDE, trafiający na rynek, będzie wyposażony wyłącznie w interfejs Ultra ATA/66. Podobnie jest w przypadku standardu SCSI. Najnowsza jego wersja - Ultra3 SCSI - zwiększa szybkość transmisji do 160 MB/s.

Dotychczasowe doświadczenia użytkowników systemów wyposażonych w napędy Ultra ATA/33 nakazują jednak zachowanie ostrożności. Okazało się bowiem, że zwiększenie szybkości transmisji wymaga nie tylko instalacji nowego chipsetu, lecz także zmiany projektu płyty głównej i stosowania specjalnych kabli połączeniowych. Brak odpowiednich modyfikacji może prowadzić do przypadkowych zakłóceń operacji zapisu/odczytu i awarii systemu. Problemy takie ujawniły się w ub.r. w niektórych modelach komputerów PC. Takie, występujące przypadkowo, efekty sprzężeń sygnałów elektromagnetycznych są trudne do diagnozowania i jednoznacznego określenia ich przyczyny. Można mieć nadzieję, że producenci komputerów poradzili sobie z tym problemem, a nowe systemy wyposażone w dyski i interfejsy Ultra ATA/66 będą zaprojektowane staranniej.

Natomiast potencjalni nabywcy dysków z interfejsem Ultra3 SCSI muszą pamiętać, że standard ten nie jest jednolity. Zgodność z podstawową specyfikacją wymaga jedynie zapewnienia maksymalnej szybkości transmisji danych 160 MB/s - wystarcza to do uzyskania logo Ultra3 SCSI. Standard zapewnia natomiast dodatkowy zestaw zaawansowanych funkcji do zarządzania, negocjacji parametrów transmisji i kontroli błędów, które są opcjonalne i niekoniecznie muszą być implementowane przez producentów. Może to prowadzić do nieporozumień oraz złej współpracy urządzeń i sterowników, mimo że są one zgodne ze specyfikacją tego interfejsu. Z tego względu m.in. zdefiniowano podstandard Ultra3 SCSI 160/m dla urządzeń zarządzalnych.

Szybsze obroty i dostęp do danych

Podstawowa prędkość obrotu talerzy we współczesnych dyskach dla komputerów PC osiągnęła 5400 obr./min. Bardziej zaawansowane i droższe modele napędów zapewniają szybkość 7200 lub 10 000 obr./min, ale zwłaszcza te ostatnie są stosowane praktycznie wyłącznie w wysokiej klasy serwerach lub stacjach roboczych. Można oczekiwać stopniowej ewolucji w kierunku wyższych prędkości obrotów, m.in. pojawienia się modeli przekraczających barierę 10 000 obr./min, choć prawdopodobnie dyski 5400 obr./min pozostaną jeszcze w tym roku podstawowymi napędami na rynku.

Średni czas dostępu do danych jest coraz krótszy i jeszcze w I kw. br. parametr ten dla najwydajniejszych modeli dysków osiągnie poziom ok. 5 ms. Większość obecnie oferowanych napędów zapewnia średni czas dostępu poniżej 10 ms, choć dla niektórych tańszych, popularnych modeli czas ten wynosi 10-12 ms.

Czy minął kryzys?

Rynek dysków magnetycznych jest przykładem pozytywnego wpływu konkurencji na rozwój technologii korzystnych dla użytkownika. Znane koncerny wytwarzające napędy, np. Seagate, Quantum, IBM, Western Digital, Fujitsu, przed kilkoma laty boleśnie odczuły konkurencję firm z Dalekiego Wschodu, rozwijających masową produkcję tanich dysków. Efektem była konsolidacja (np. zniknięcie z rynku znanej firmy Conner), a także inwestycje w badania.

Warto zauważyć, że producenci napędów dyskowych, które w większości są wykorzystywane w komputerach, zaczęli intensywnie poszukiwać nowych, masowych rynków zbytu. Niedawno Quantum i Western Digital nawiązały współpracę odpowiednio: z Tivo i Sony, która ma na celu zastosowanie dysków w odbiornikach telewizyjnych do zapisu i odtwarzania audycji. Jeśli inicjatywy te odniosą sukces, to przed producentami otworzy się nowy, ogromny rynek. Pierwsze modele TV z zainstalowanymi 14 GB dyskami jeszcze w tym roku zapowiada Western Digital, na rok przyszły zaś Quantum.


TOP 200