Legalny podsłuch

Polska aplikacja Anasil to zaawansowany skaner sieciowy, umożliwiający diagnostykę sieci z poziomu Windows.

Polska aplikacja Anasil to zaawansowany skaner sieciowy, umożliwiający diagnostykę sieci z poziomu Windows.

Firma LF Networks wprowadziła na rynek oprogramowanie skanera sieciowego Anasil 2.1. Jest to pierwsza wersja tego produktu działająca na platformie Windows NT 4.0 i 2000 (dotychczas dostępna wersja 1.4 wymagała Windows 95 lub 98).

Anasil 2.1 jest zaawansowanym skanerem sieciowym, który uruchomiony na dowolnej stacji roboczej "podsłuchuje" dane przesyłane siecią i tworzy na podstawie rozkładu ruchu wyczerpujące statystyki dotyczące pracy sieci. W nowej wersji pakietu możliwe jest także instalowanie na innych stacjach roboczych agentów Anasil Desktop Agents, które zbierają dodatkowe informacje o pracy sieci (np. błędy w transmisji, otwarte lokalne porty TCP i UDP), a także umożliwiają administratorowi ograniczoną zdalną kontrolę stacji roboczej, np. podgląd ekranu, włączanie i wyłączanie stacji, uzyskanie informacji o wolnej powierzchni dyskowej, uruchomionych serwisach systemowych (Windows NT) itp.

Oprogramowanie może analizować dane przesyłane sieciami Ethernet i Fast Ethernet. Po pierwszym uruchomieniu pakiet tworzy profil sieci na bazie informacji o lokalnym adresie IP i masce podsieci. Następnie skanuje podsieć za pomocą mechanizmów IP, SNMP, DNS oraz rozpoznawania nazw w sieci Microsoftu (NetBIOS) i prezentuje administratorowi pełen wykaz stacji roboczych wraz z przyporządkowanymi im numerami IP i adresami MAC kart sieciowych.

Wszystkie testy i statystyki ruchu opierają się na zebranych informacjach o protokołach IP, IPX, DDP (AppleTalk) i NetBEUI. Na podstawie tych danych program może wyświetlać kilkadziesiąt różnych statystyk, w tym bardzo pomocne przy analizowaniu obciążenia sieci informacje z uwzględnieniem rozbicia na poszczególne podprotokoły IP. Administrator może nawet sprawdzić, ile ciasteczek (cookies) jest wysyłanych ze stacji roboczych podczas sesji HTTP.

Anasil pozwala zapisywać zebrane informacje w swoim formacie lub też eksportować gotowe statystyki do plików w TXT lub HTML. Na uwagę zasługuje doskonała instrukcja do oprogramowania. Choć interfejs programu jest przygotowany w jęz. angielskim, to cała instrukcja jest dostępna w jęz. polskim.

--------------------------------------------------------------------------------

Anasil 2.1

Producent: LF Networks, tel. (+601) 45 28 94,http://www.lfnetworks.com.pl

Wymagania: Windows 95, 98, NT 4.0 lub 2000; 64 MB RAM

Cena: 1500 zł licencja na konsolę i 5 agentów Anasil Desktop Agents

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200