Laserowy kolor nie na biurko

Drukarki umożliwiające uzyskanie wydruku w kolorze stały się ostatnio powszechnie dostępne dzięki szybkiemu rozwojowi technologii atramentowej i równie szybkiemu spadkowi cen. Wysoką jakość obrazów odpornych jednocześnie na warunki zewnętrzne, a przede wszystkim znacznie większą szybkość druku oferują jednak drukarki laserowe - technologia laserowego koloru również jest rozwijana, choć nie w tak spektakularny sposób, jak technologie atramentowe. Urządzenia laserowe wzbudzają zainteresowanie głównie użytkowników profesjonalnych - choć ceny kolorowych drukarek laserowych spadają, w dalszym ciągu są dość dalekie od tych, które mogliby zaakceptować indywidualni użytkownicy komputerów lub małe firmy.

Drukarki umożliwiające uzyskanie wydruku w kolorze stały się ostatnio powszechnie dostępne dzięki szybkiemu rozwojowi technologii atramentowej i równie szybkiemu spadkowi cen. Wysoką jakość obrazów odpornych jednocześnie na warunki zewnętrzne, a przede wszystkim znacznie większą szybkość druku oferują jednak drukarki laserowe - technologia laserowego koloru również jest rozwijana, choć nie w tak spektakularny sposób, jak technologie atramentowe. Urządzenia laserowe wzbudzają zainteresowanie głównie użytkowników profesjonalnych - choć ceny kolorowych drukarek laserowych spadają, w dalszym ciągu są dość dalekie od tych,

które mogliby zaakceptować indywidualni użytkownicy komputerów lub małe firmy.

Rozwój technologii kolorowego druku laserowego przebiega w różnych kierunkach. Przykładami mogą tu być najnowsze produkty Tektronixa i Hewlett-Packarda. Wprowadzony w styczniu br. na rynek najnowszy model kolorowej drukarki laserowej Tektronix Phaser 550 to urządzenie o superwysokiej rozdzielczości 1200 x 1200 dpi drukujące z szybkością do 14 str./min (tryb mono, 600 dpi) i przystosowane do pracy grupowej (Computerworld nr 8, 19.02.1996). Hewlett-Packard wprowadza obecnie do sprzedaży drukarki Color LaserJet 5/5M o względnie małej rozdzielczości 300 dpi, ale wykorzystujące Image REt 1200 - nową technologię umożliwiającą mieszanie kolorowych tonerów w jednym punkcie, sterowanie ilością toneru i tworzenie obrazu bezpośrednio na bębnie światłoczułym, co znacznie poprawia dokładność sterowania kolorem i jakość otrzymywanych wydruków.

Jak powiedział Bob McNinch, wiceprezydent Tektronix Europe

Colour Printers - "Po okresie gwałtownej ekspansji kolorowych można się spodziewać, że

nastąpi również wzrost popularności kolorowych urządzeń

laserowych. Tektronix zamierza przyczynić się do tego

obniżając ceny i wprowadzając modele drukarek przeznaczone

nie tylko dla odbiorców profesjonalnych".

Ceny kolorowych drukarek laserowych utrzymywały się dotąd na

poziomie 10 tys. USD. Wynikało to zarówno z utrzymywania

dość wysokich marginesów zysku, jak i małej liczby

wytwarzanych egzemplarzy. Tektronix, który specjalizuje się w produkcji profesjonalnych drukarek kolorowych (30% udział w rynku europejskim), jak stwierdził Bob McNinch, jest w łatwiejszej sytuacji niż większość innych producentów, którzy zbyt intensywnie promując laserowy kolor zaczęliby konkurować z własnymi produktami - laserowymi drukarkami monochromatycznymi lub atramentowymi.

Laserowe drukarki kolorowe przestają być wykorzystywane

jedynie w studiach graficznych i biurach dużych korporacji - coraz częściej pojawiają się również w firmach średniej wielkości, które stosują je do szybkiego przygotowania ograniczonej liczby wysokiej jakości ulotek reklamowych, informacyjnych lub prezentacji swojej oferty. Upłynie jednak jeszcze kilka lat, zanim urządzenia tego typu pojawią się na biurkach indywidualnych użytkowników komputerów.


TOP 200