Las i informatyka

Jakie są wymierne korzyści z informatyzacji pracy w lesie?

Głównym założeniem systemu jest ujednolicenie sposobu opisu każdego zjawiska w każdym punkcie Polski. Bez wspólnych słowników i jednolitej struktury bazy danych nie można było tego wykonać. Przecież cena aplikacji zależy od jej powielarności - aby obniżyć koszt instalacji, musiała być ona zaprojektowana tak samo dla każdego typu jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych.

Jednym z argumentów za zintegrowanym systemem informatycznym LP są zasady handlu i marketingu w naszej instytucji. Mamy mniejszych i większych odbiorców drewna. Nie powinno być tak, że drewno czeka na klienta. Pozyskiwanie drewna musi się pokrywać z popytem. Tylko jednolity system informatyczny, jak właśnie SILP, pozwala na nadzór i kontrolę tego, co dzieje się w lesie. Ilość pozyskania drewna jest ściśle określona w rocznych planach dla konkretnego drzewostanu i zostaje szczegółowo odnotowana w systemie.

Już teraz możemy powiedzieć, że dzięki użytkowaniu systemu, obniżyliśmy koszty własne. Celowo nie używam słowa „zysk”, ponieważ nasza instytucja jako jednostka samofinansująca Skarbu Państwa nie generuje zysków, lecz uzyskuje środki na swoją statutową działalność. Dlatego praca systemu informatycznego wpływa na obniżenie kosztów, a nie na powiększenie zysku.

Czy mógłby Pan przybliżyć metodologię wdrażania SILP?

Na początku zakupiliśmy 4 serwery Hewlett-Packarda, które służyły do prac studialnych. Następnie nabyliśmy dodatkowe 4 na potrzeby wybranych dyrekcji regionalnych oraz 10 dla nadleśnictw, w których zamierzaliśmy testować aplikacje. Taka sytuacja utrzymała się do 1994 r. Z jednostek pilotażowych część zrezygnowała z udziału w pracach. Nie mogli bądź nie chcieli. Zostały 4 jednostki, które prowadziły dalsze prace - nadleśnictwa: Bierzwnik, Brzeziny, Wipsowo, Wielbark. Notabene tylko Nadleśnictwo Wipsowo (RDLP Olsztyn) wykonało test w całości...

W SILP wyodrębniliśmy 5 części: Finanse, Kadry/płace, Gospodarkę towarowa (w tym obrót drewnem), Infrastrukturę i Gospodarkę leśną, tzw. moduł LAS.

Jednym z poważniejszych zarzutów wobec SILP jest fakt, że czasami system bardzo wolno pracuje...

Niektóre procesy rzeczywiście zachodzą bardzo wolno. Proszę jednak pamiętać, że przy wdrażaniu tak dużego systemu należy przejść kilka faz. Najpierw trzeba uruchomić całość i sprawdzić logiczną spójność produktu. W drugiej fazie następuje „strojenie”. Nie da się jednak ukryć, iż system jest na tyle złożony i skomplikowany, że w początkowej fazie mieliśmy problemy z jego synchronizacją.

W naszych założeniach system ma pracować przez 24 godziny, lecz wszystkie czasochłonne procedury będą się odbywać w nocy, kiedy nikt nie korzysta z systemu. Dlaczego teraz tak się nie dzieje? Dopóki nie zostanie zlokalizowana większość błędów, dopóty nie można przenosić pracy w tło. Kiedy zostanie potwierdzona poprawność działania systemu, wtedy będzie on pracował w tle. Łączy się to również z zakończeniem gwarancji. Mimo to niektóre operacje muszą się odbywać na pierwszym planie. Stąd zalecenie, aby działania wymagające dostępu do wielu danych odbywały się w nocy. Poza tym nieustannie trzeba pamiętać o optymalizowaniu bazy danych.

Często zadawane pytanie to, jaka jest zależność między komputeryzacją w firmie a poprawą zarządzania nią. Czy ma to również miejsce w Lasach Państwowych?

Nasza firma potrzebuje danych porównywalnych w skali kraju. W innym przypadku, gdy to samo zjawisko jest opisywane na wiele sposobów, podejmowanie decyzji przypomina wróżenie z fusów. Jeżeli używa się takich samych jednostek, schematów opisu zjawiska, to praktycznie informacja, która trafia do Dyrekcji Generalnej LP jest porównywalna - i oto właśnie chodzi.

Wiele osób boi się, że informatyzacja Lasów Państwowych przyczyni się do redukcji zatrudnienia. Czy rzeczywiście tak się stanie?

Nie zauważyłem przerostu zatrudnienia w Lasach Państwowych. Większe znaczenie ma fakt, że SILP pomoże usprawnić strukturę organizacyjną firmy i zarządzanie nią. W chwili informatyzacji firmy kończy się monopol jednostki na wiedzę, a zaczyna monopol firmy: albo posiada tę informację, albo nie. Dla ludzi, którzy trwali wyłącznie w pilnowaniu bałaganu, jest to potężny cios.


TOP 200