Larry Ellison działał w samoobronie

PeopleSoft zajmował pierwsze miejsce na liście kandydatów do kupienia - powiedział przed sądem w San Francisco, prezes Oracle. Według Ellisona, przejmowanie konkurentów to sposób na przetrwanie na rynku aplikacji biznesowych - coraz bardziej konkurencyjnym i zmierzającym ku nieodwołalnej konsolidacji. Zamknięcie procesu wytoczonego producentowi przez amerykański wymiar sprawiedliwości zaplanowano na 20 lipca. Wyrok zapadnie w sierpniu lub wrześniu.

Larry Ellison działał w samoobronie

Larry Ellison

Ellison w wystąpieniu podkreślał, że rynek aplikacji biznesowych nie ogranicza się do trzech liderów, jak utrzymuje amerykański departament sprawiedliwości. Prezes Oracle widzi w Microsofcie kandydata na głównego gracza tego rynku, pomimo tego, że koncern z Redmond jak na razie utrzymuje, iż nie zamierza wchodzić na rynek oprogramowania ERP dla korporacji. - Nie sądze, że MS zmonopolizuje rynek, jednak zdobędzie znaczną część rynku krok po kroku, tak jak to miało miejsce w segmencie baz danych - mówił Ellison.

Pierwsze rozmowy Oracle-PeopleSoft miały miejsce jeszcze w 2002 r., jednak firmy nie mogły dojść do porozumienia w sprawie struktury spółki powstałej wskutek połączenia. Rok później w czerwcu Ellison przystąpił do wrogiego przejęcia, którego aktualna wartość wynosi 7,7 mld USD. Transakcji sprzeciwia się amerykański departament sprawiedliwości, który w lutym wystąpił do sądu o zablokowanie akwizycji. Proces, w którym na wniosek obu stron zeznawało wielu przedstawicieli konkurujących producentów rozpoczął się 7 czerwca. Na światło dzienne wydostały się m.in. informacje o rozważanym przez Microsoft przejęciu SAP, zamiarach Oracle dotyczących zakupu Siebel Systems i Lawson Software.

Zobacz również:


TOP 200