Laptopy i MS Vista napędzają rynek PC

Atrakcyjniejsze ceny nowych, zaawansowanych laptopów oraz początek światowej ekspansji najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu to główne czynniki, będące przyczyną korekty prognoz dotyczących rynku komputerów PC w 2007 r. Według analityków IDC bieżący rok przyniesie producentom 247,2 mld USD przychodów, a liczba sprzedanych sztuk sprzętu wyniesie 256,7 mln.

W porównaniu do ubiegłorocznych statystyk w tym roku sprzedaż komputerów PC (serwery x86, laptopy i desktopy) będzie o 12,2 proc. większa (wcześniej zakładano wzrost na poziomie 11,1 proc.). Do korekty prognoz doszło m.in. za sprawą dużego zainteresowania konsumentów komputerami przenośnymi - tylko w I kw. br. sprzedaż laptopów była o 28 proc. większa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Pomimo tych obiecujących danych specjaliści IDC przewidują, że w następnych latach ogólny popyt na komputery PC będzie malał - w 2008 r. wyniesie 10,8 proc. (przyrost w ciągu dwunastu miesięcy) a rok później już tylko 8,7 proc.

Spowolnienie dynamiki sprzedaży PC w najbliższych latach spowodowane będzie przede wszystkim wysoką wydajnością obecnie dostarczanych jednostek. Komputery coraz częściej wyposażane są w dwu lub czterordzeniowe procesory, bardzo pojemne i szybkie twarde dyski oraz zaawansowane karty graficzne. Tak skonfigurowane jednostki nie będą potrzebowały zmian, nawet w przypadku chęci zainstalowania najbardziej "zasobożernych" wersji systemu operacyjnego MS Windows Vista.

Występujący obecnie wysoki popyt na komputery PC nie przekłada się jednak jednoznacznie na wzrost przychodów największych producentów. Wielu z nich, aby zachęcić do swoich produktów i sprostać konkurencji musi znacznie obniżać ceny. Spadek zysków zanotowały już m.in. Intel i AMD (wojna cenowa i wydajnościowa) oraz dostawcy twardych dysków (Seagate, Western Digital, Hitachi Global Storage Technologies, Samsung Electronics, Fujitsu oraz Toshiba).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200