Laptop za 100 USD - prototyp w listopadzie, zdjęcie już dziś

Prototyp taniego komputera przenośnego, opracowany na prestiżowej uczelni Massachusetts Institute of Technology, ujrzy światło dzienne jeszcze w listopadzie tego roku. Poinformował o tym Nicholas Negroponte, prezes MIT Media Laboratory. Laptop powinien trafić do sprzedaży latem 2006 r.

Przypomnijmy, że laptop ma być wyposażony w procesor AMD taktowany zegarem 500 MHz, 256 MB pamięci RAM, dysk flash 1GB, bezprzewodowe połączenie sieci LAN oraz działać pod kontrolą systemu operacyjnego Linux. Wyświetlacz laptopa będzie mógł pracować w dwóch trybach, kolorowym i czarno-białym. Prezentacja komputera ma nastąpić 17 listopada w Tunisie (Tunezja), podczas odbywającego się tam światowego szczytu ds. społeczeństwa informacyjnego.

Laptop za 100 USD - prototyp w listopadzie, zdjęcie już dziś

Prototyp taniego laptopa opracowany w MIT Media Labs (źródło: Reuters)

W pierwszej kolejności laptop trafi do Brazylii, Chin, Egiptu, RPA i Tajlandii. Warto zauważyć, że władze amerykańskiego stanu Massachusetts zadeklarowały, iż wyposażą uczniów wszystkich szkół stanowych w tego typu komputery. Negroponte ma nadzieję, iż popyt na tanie laptopy w tych krajach wyniesie pod koniec 2006 r. od 5 do 15 mln sztuk. Prezes MIT Media Labs szacuje, że przed Gwiazdką 2007 produkcja komputerów osiągnie poziom 100-150 mln sztuk, czyli trzykrotnie więcej, niż wynosi produkcja standardowych notebooków.

Zobacz również:

O tanich laptopach z MIT informowaliśmy na łamach PC World już kilkakrotnie. Zapraszamy do lektury artykułów "Laptopy za 100 USD już w przyszłym roku" i "Dzieciaki z laptopami za 100 USD".

Więcej informacji: MIT Media Labs.


TOP 200