Laptop z bombą

Coraz więcej producentów wprowadza rozwiązania pozwalające na znaczące ograniczenie wycieku poufnych danych. Umożliwiają one wręcz "wyczyszczenie" skradzionego notebooka zaraz po jego podłączeniu do Internetu.

Po kradzieży złodziej dość często próbuje się zalogować do komputera, czasami podłącza go do Internetu. Jeśli pakiet zabezpieczający stacje robocze posiada taką opcję, może zdalnie usunąć wszystkie informacje przechowywane na dysku. Zazwyczaj odbywa się to tak, że oprogramowanie ma zapisane informacje o koncie na serwerach usługowych i w razie zgłoszenia utraty takiego komputera (np. kradzieży), dostawca usług oznacza identyfikator jako utracony. Oprogramowanie przy próbie automatycznej aktualizacji z serwerów usługowych pobiera informacje o zastrzeżeniu i przystępuje do usuwania danych.

Opcja specjalna

Przykładem pakietu, który tak działa, jest Hitachi Vigilance Pro oferowany w Polsce przez firmę eModus. Oprócz opcji monitorowania działań użytkowników, kontroli komputerów oraz działań ochronnych i profilaktycznych, narzędzie to posiada właśnie opcję zdalnego wyczyszczenia danych. Jednocześnie może zachować informacje o tym, co dany użytkownik robił po uruchomieniu danego komputera, a to może mieć znaczenie w przypadku poszukiwania złodzieja przez organy ścigania.

Vigilance Pro pozwala też na czynny monitoring aktywności użytkowników i dokonywanych przez nich zmian w systemie. W skład tej aktywności wchodzą: zmiany w systemie plików, nadzór nad każdym komputerem stacjonarnym i przenośnym oraz podłączonymi do nich urządzeniami przenośnymi (np. dyski USB), sczytywanie znaków z klawiatury użytkowników, monitoring aplikacji (kontrola, jakie aplikacje mogą być używane przez danego użytkownika) oraz kontrola i nadzór nad dostępem użytkowników do zasobów informacyjnych firmy.

Kłódka w komputerze

Niekiedy opcje zdalnego niszczenia danych są wbudowane w pakiety zapewniające szyfrowanie danych zapisanych na dyskach lokalnych przenośnego komputera. Takim programem jest np. SpearStone DiskAgent. Oprócz zniszczenia danych, przewidziane są usługi lokalizacji skradzionego laptopa oraz pomoc prawna przy zgłoszeniu sprawy do organów ścigania. Niestety taka pomoc jest dostępna jedynie na terenie Stanów Zjednoczonych. Opcją jest także ubezpieczenie w przypadku, gdyby nie udało się odzyskać skradzionego sprzętu.

W niektórych notebookach firmy Fujitsu wprowadzono możliwość zdalnego zablokowania komputera dzięki wykorzystaniu technologii ATP (Advanced Theft Protection). Oprócz wyzwolenia blokady zdalnie, może być ona tak skonfigurowana, aby zadziałać po określonym czasie. Opcje blokady można uzupełnić o oprogramowanie Computrace Data Protection i Computrace One firmy Absolute Software, które umożliwia zdalne skasowanie danych ze skradzionych notebooków. Ponadto utracone urządzenie może być śledzone, co pomaga w jego odzyskaniu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200