Laptop 2 w 1 dla Biznesu - użyteczny sprzęt czy zbędny gadżet?

Laptopy 2 w 1 znane również jako komputery konwertowalne coraz częściej stanowią ciekawą alternatywę dla klasycznych notebooków biznesowych. Producenci kuszą wysoką funkcjonalnością, niewielką masą oraz dedykowanymi aktywnymi piórami. Czy laptop 2 w 1 jest dobrą alternatywą dla biznesowego komputera przenośnego.

Idea komputerów 2 w 1 nie jest nowa. Pierwsze konstrukcje tego typu powstawały ponad 15 lat temu. Na przełomie wieków zaprojektowano nawet specjalny system operacyjny Windows XP Tablet PC Edition dostosowany do obsługi z wykorzystaniem dotyku. Niestety ówczesny postęp technologiczny nie pozwolił na budowę komputerów konwertowalnych, które spełniłyby wymagania klientów biznesowych.

Laptop 2 w 1 HP Spectre x360
fot. Mika Baumeister / Unsplash

Laptop 2 w 1 HP Spectre x360

fot. Mika Baumeister / Unsplash

Sytuacja ta zmieniła się kilka lat temu. Po premierze systemu operacyjnego Windows 8 w 2012 roku, na rynku zaczęło pojawiać się coraz więcej komputerów 2 w 1. Początkowo były to konstrukcje skierowane głównie do odbiorców indywidualnych. Od kilkudziesięciu miesięcy widzimy jednak odwrotny trend. Na rynku pojawia się coraz więcej laptopów 2 w 1 przeznaczonych dla biznesu. Notebooki te idealnie wpasowują się w aktualny trend pracy zdalnej oraz hybrydowej.

Zobacz również:

  • Nowe drukarki MFP Sharp - tanie i wydajne drukowanie dla MŚP
  • ChromeOS i biznes - takie połączenie ma coraz więcej sensu
  • Rynek notebooków odrabia straty

Renomowani producenci sprzętu elektronicznego bardzo często wprowadzają na rynek komputery z identycznych serii, które możemy nabyć jako klasycznego laptopa oraz urządzenie konwertowalne. Warto podkreślić, że najczęściej mowa o modelach z najwyższych serii, których bazowe konfiguracje sprzętowe nierzadko kosztują powyżej 6 tysięcy złotych.

W niniejszym materiale wyjaśniamy jakie są zalety laptopów 2 w 1 oraz jak wykorzystać ich cechy charakterystyczne w biznesie.

Czym tak naprawdę jest laptop 2 w 1?

Dużo mówi się o laptopach 2 w 1 oraz urządzeniach konwertowalnych. Jakie wymaganiami musi spełnić komputer, aby można było go zakwalifikować do tych kategorii? Kluczowym elementem jest oczywiście obecność ekranu, który musi być wspierany przez warstwę dotykową. Potrzebne są także zawiasy 360 stopni pozwalające zamienić komputer w tablet. W niektórych konstrukcjach znajdziemy jednak inne rozwiązania. Przykładem będą tu modele z rodziny Surface Book, które posiadają odpinany tablet (zawierający podstawowe podzespoły niezbędne do pracy oraz niewielki akumulator). Ekran można odłączyć od stacji bazowej i zamienić urządzenie w duży tablet lub umieścić je w odwrotnej pozycji zamieniając podstawę w stojak.

Surface Book - unikalny laptop 2 w 1
fot. producenta

Surface Book - unikalny laptop 2 w 1

fot. producenta

Komputer 2 w 1 powinien posiadać również dodatkowe podzespoły. Mowa o akcelerometrze, który pozwoli na automatyczną zmianę orientacji ekranu oraz warstwie dotykowej obsługującej rysiki. Dedykowane pióro znacząco zwiększy funkcjonalność ekranu dotykowego. Poprawi również wygodę pracy.

Tablety z dodatkowymi klawiaturami takie jak Microsoft Surface Pro czy Samsung Galaxy Tab S7, nie są zaliczane do laptopów 2 w 1 i urządzeń konwertowalnych.

Surface Book jako klasyczny laptop
fot. producenta

Surface Book jako klasyczny laptop

fot. producenta

Dwa urządzenia w jednej obudowie? To na pewno się nie uda!

Laptopy 2 w 1 to w rzeczywistości dwa urządzenia zamknięte w jednej obudowie. Oznacza to, że nawet decydując się na najdroższy model będziemy musieli pogodzić się z drobnymi kompromisami wynikającymi z zastosowania zawiasów 360 stopni oraz dotykowego ekranu. Na szczęście przy dzisiejszym rozwoju technologicznym nie są to elementy, które będą przeszkadzać nam w pracy. Producenci przez kilka lat eksperymentowali z konstrukcjami komputerów 2 w 1. Prym wiedzie tu Lenovo z uznaną serią Yoga, HP oraz Dell. Każdy z tych gigantów technologicznych dopracował już do granic możliwości swoje konstrukcje 2 w 1.

Dell Latitude 9420
fot. producenta

Dell Latitude 9420

fot. producenta

Kompromisy bardzo często są w pełni akceptowalne

Z pewnością laptopy 2 w 1 to przede wszystkim komputery przenośne, które w drugiej kolejności zamieniają się w tablet, ale w obu tych rolach odnajdują się w bardzo dobrze. Korzystając z trybu laptopa otrzymujemy dostęp do wygodnej klawiatury, dużego gładzika, kamerki wideo, mikrofonów oraz wszystkich portów. Po przejściu w tryb tabletu klawiatura i płytka dotykowa są automatycznie wyłączane. Komputery posiadają specjalne gumki antypoślizgowe wokół pulpitu roboczego, które pozwalają na położenie urządzania w trybie tabletu na stole bez obawy o zarysowania. Korzystając z funkcji tabletu musimy pogodzić się z nietypowym umiejscowieniem głośników, które mogą być zasłaniane przez odwrócony ekran. Warto zwrócić również uwagę na system chłodzenia, który można łatwo zasłonić dłonią lub kolanami. Na szczęście wystarczy kilka dni pracy z urządzeniem 2 w 1, aby pogodzić się z tymi niewielkimi wadami.

Jakie funkcje otrzymamy kupując laptopa 2 w 1?

Obecne laptopy 2 w 1 budowane są na bazie najdroższych komputerów ultramobilnych. Mowa o laptopach Lenovo ThinkPad, HP Envy/Spectre, Dell Latitude i innych. Oznacza to, że możemy liczyć na wydajne procesory niskonapięciowe, sporą ilość pamięci operacyjnej oraz pojemne nośniki SSD. Całość uzupełniają nowoczesne złącza wejścia wyjścia z Thunderbolt 4 na czele oraz bardzo dobre czasy pracy na baterii.

HP Spectre x360 14 w trybie tabletu
fot. producenta

HP Spectre x360 14 w trybie tabletu

fot. producenta

Wybrane modele posiadają klasyczne porty USB Typu A oraz fizyczne osłonki aparatu. Oczywiście na pokładzie znajdziemy podświetlaną klawiaturę, sporych rozmiarów gładzik, zabezpieczenia biometryczne oraz bardzo dobre wyświetlacze. Coraz częściej w opcji możemy wybrać matrycę organiczną OLED, która cechuje się nieograniczonym kontrastem, rewelacyjnym odwzorowaniem kolorów oraz wysoką jasnością maksymalną. Aktualnie na rynku dominują laptopy 2 w 1 z ekranami o przekątnej 13-14 cali, ale dostępne są również nieco większe modele z 15-16 calowymi panelami.

Pokaźna liczba portów laptopa HP EliteBook x360 1040 G6
fot. producenta

Pokaźna liczba portów laptopa HP EliteBook x360 1040 G6

fot. producenta

Producenci często decydują się na implementację systemu mikrofonów dookólnych z aktywną redukcja hałasu z otoczenia oraz wysokiej klasy głośników. Elementy te docenimy podczas wideokonferencji oraz rozrywki po godzinach pracy.

Wszystkie te podzespoły zamykane są w kompaktowych obudowach wykonanych z wysokiej jakości materiałów, których waga rzadko kiedy przekracza 1,5 kg.

Dzisiejsze laptopy 2 w 1 oferują również wsparcie dla aktywnych piór, które wykrywają siłę nacisku oraz prędkość poruszania się po ekranie. Element ten docenią graficy, architekci oraz pracownicy kreatywni.

Urządzenie konwertowalne pozwoli na pracę w dowolnych warunkach

Mało osób zwraca uwagę na nietypowe zalety laptopów 2 w 1. Ze względu na obecność zawiasów 360 stopni uzyskujemy dostęp do nieograniczonej regulacji kąta otwarcia ekranu. Z komputera 2 w 1 możemy korzystać na stojąco. W przypadku ograniczonego miejsca możemy zamienić urządzenie w tryb tabletu i pracować na kolanach. Z tego rozwiązania skorzystamy w pociągu, samochodzie lub samolocie.

Gdy klawiatura staje się zbędna komputer 2 w 1 możemy ustawić w trybie stojaka lub namiotu i korzystać z niego jak z dużego smartfona. Pracę ułatwi wtedy system operacyjny Windows 10 lub Windows 11. Oba wydania są przystosowane do obsługi z wykorzystaniem dotyku i posiadają wielofunkcyjna klawiaturę ekranową.

HP Spectre x360 14 w trybie namiotu
fot. producenta

HP Spectre x360 14 w trybie namiotu

fot. producenta

Czy komfort i wydajność pracy będzie taki sam jak na klasycznym komputerze przenośnym?

Decydując się na komputer 2 w 1 komfort pracy jest wartością dodaną. Względem klasycznego laptopa nie tracimy na wydajności, czasie pracy na baterii czy jakości zastosowanych podzespołów. Zyskujemy jednak większą uniwersalność i możliwość pracy w dowolnym otoczeniu. Nadal mamy do dyspozycji nowoczesne złącza wejścia/wyjścia oraz wygodne urządzenia wprowadzające.

Komfort pracy na komputerze 2 w 1 będzie wyższy ze względu na lepsze możliwości personalizacji. Nawet w trybie klasycznego laptopa czasami korzystać będziemy z dotykowego ekranu. To siła przyzwyczajenia do naszych smartfonów, a obsługa komputera z wykorzystaniem dotyku szybko wchodzi w nawyk.

Jak wygląda wytrzymałość laptopów 2 w 1?

Działy IT decydujące o zakupie komputerów do przedsiębiorstw często obawiają się o wytrzymałość kupowanych komputerów. W przypadku konstrukcji 2 w 1 musimy brać pod uwagę większe ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Komputer pozwalający na zamianę w tryb tabletu jest częściej wykorzystywany z dala od biurka. Tego typu laptopy są bardziej narażone na stłuczenie ekranu lub upadki. Warto o tym pamiętać biorąc pod uwagę zakup urządzenia konwertowalnego. Z drugiej strony wiele zależy od użytkownika, który na co dzień będzie pracował z komputerem.

Decydując się na zakup laptopa 2 w 1 zdecydowanie warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie, które uchroni nas od drogiej wymiany ekranu dotykowego, zawiasów 360 stopni lub obudowy.

Kto skorzysta z laptopa 2 w 1 w zastosowaniach biznesowych?

Laptop 2 w 1 to nieco specyficzne urządzenie. Nie każdy sektor biznesu skorzysta z dobrodziejstw związanych z ekranem dotykowym oraz obudową pozwalającą na łatwą zamianę w tryb tabletu.

Komputery 2 w 1 to sprzęt dedykowany przede wszystkim pracownikom artystycznym, inżynierom oraz wysokiej kadrze kierowniczej.

Z obecności panelu dotykowego z wsparciem dla dokładnego pióra skorzystają architekci, pracownicy działów marketingu oraz inżynierowie. Ekran dotykowy w połączeniu z rysikiem pozwala na projektowanie w pakiecie Adobe oraz narzędziach AutoCAD bez dodatkowego tabletu graficznego. W trybie tabletu możemy również łatwo przeglądać projekty i konspekty oraz prezentować je klientom na spotkaniach biznesowych.

Dell XPS 13 2 w 1 z dedykowanym piórem
fot. producenta

Dell XPS 13 2 w 1 z dedykowanym piórem

fot. producenta

Laptop 2 w 1 to także modny dodatek

Komputery 2 w 1 dedykowane są również kadrze kierowniczej. Sprzęt tego typu bardzo dobrze się prezentuje, posiada wytrzymałą baterię oraz atrakcyjną stylistykę.

Wybrane modele laptopów 2 w 1 reklamowane są jako modny dodatek. Urządzenia te zrywają z dotychczasową stylistyką komputerów biznesowych, które najczęściej są czarne i masywne. Komputery 2 w 1 są ich przeciwieństwem. Decydując się na modele renomowanych producentów, możemy liczyć na atrakcyjne stylistyczne obudowy wykonane z aluminium ze szlifowanymi krawędziami i wieloma dodatkami stylistycznymi. Często w zestawie otrzymamy dedykowane etui wykonane ze skóry oraz przewód zasilający w oplocie.

Lenovo Yoga Slim 9i z klapą matrycy ze skóry ekologicznej
fot. producenta

Lenovo Yoga Slim 9i z klapą matrycy ze skóry ekologicznej

fot. producenta

Urządzenie konwertowalne świetnie sprawdzi się po godzinach pracy

Coraz więcej pracowników wykorzystuje sprzęt służbowy również po godzinach pracy w celach prywatnych. Laptopy 2 w 1 pokazują wtedy swoje drugie oblicze. W trybie tabletu możemy wygodnie przeglądać internet na kanapie lub oglądać najnowsze odcinki ulubionego serialu na Netflixie. Uprzyjemni nam to wysokiej klasy ekran oraz system audio klasy premium.

Urządzenie 2 w 1 możemy wykorzystać również do okazjonalnego grania w prostsze gry zgromadzone w Microsoft Store.

Niestety nie ma nic za darmo - laptop 2 w 1 jest zauważalnie droższy

Zbliżając się do końca warto poruszyć jeszcze aspekt finansowy. Laptop 2 w 1 jest lepiej wyposażony od klasycznego notebooka. Posiada również dodatkowe funkcje, co negatywnie przekłada się na cenę. Urządzenia konwertowalne są wyraźnie droższe od swoich odpowiedników bez ekranu dotykowego. Różnica w cenie wynosi najczęściej około 1000 zł, co w przypadku tańszych konstrukcji stanowi nawet ponad 20% całej kwoty zakupu. Czy to dużo? Na to pytanie trzeba odpowiedzieć sobie indywidualnie. Dla grafików i architektów będzie to ułamek kwoty, którą musieliby wydać na wysokiej klasy tablet graficzny i ryskik. Z drugiej strony klasyczny pracownik biurowy prawdopodobnie nie wykorzysta możliwości tego typu urządzenia, więc jego zakup będzie nieopłacalny.

Laptop 2 w 1 to narzędzie, które może znacząco zwiększyć efektywność pracy

Aktualnie dostępne laptopy 2 w 1 wyznaczają nowe standardy rynkowe. Klienci biznesowi mogą wybierać spośród wielu ultraprzenośnych komputerów pozwalających pracować w trybie tabletu. W zamian za nieco wyższą cenę zakupu oraz większe ryzyko przypadkowego uszkodzenia mechanicznego otrzymujemy lekkie, wydajne i sprawdzone narzędzie do pracy, które znacząco zwiększy wydajność w wybranych sektorach biznesu.

Dell Latitude 9520 - wydajna stacja robocza 2 w 1
fot. producenta

Dell Latitude 9520 - wydajna stacja robocza 2 w 1

fot. producenta

Zastanawiając się nad zakupem laptopa 2 w 1 warto dobrze przemyśleć potrzeby i wymagania w stosunku do nowego komputera. Urządzenia konwertowalne są wysoce uniwersalnymi konstrukcjami, ale w przypadku niektórych branż i stanowisk ich zakup jest narażaniem przedsiębiorstwa na zbędny wydatek. Z drugiej strony jeżeli komputer typu 2 w 1 trafi do osoby, która wykorzysta jego możliwości możemy spodziewać się zwiększonej efektywności pracy, która szybko zrekompensuje nam większe koszty poniesione na zakup sprzętu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200