Lane15 stawia na InfiniBand

Lane15 Software (nowo powstała firma, która zamierza skoncentrować się na technologii InfiniBand) uchyliła rąbka tajemnicy i ujawniła, czym zamierza się zajmować.

Lane15 Software (nowo powstała firma, która zamierza skoncentrować się na technologii InfiniBand) uchyliła rąbka tajemnicy i ujawniła, czym zamierza się zajmować.

Lane15 będzie produkować oprogramowanie zarządzające i monitorujące układy, oraz elementy pracujące w sieciach opartych na technologii InfiniBand - ciągle rozwijanej i udoskonalanej specyfikacji, dzięki której układy I/O pracują bardzo wydajnie. InfiniBand wykorzystuje technikę przełączania, a specjaliści przewidują, że magistrale danych oparte na niej zajmą w przyszłości miejsce magistral danych PCI, które stają się powoli wąskim gardłem, uniemożliwiającym zwiększenie wydajności systemów komputerowych. Oczekuje się, że pierwsze systemy oparte na InfiniBand wejdą na rynek na początku 2002 r. razem z 64-bitowym procesorem Itanium (Intel).

Lane15 ma swoją siedzibę w Teksasie (Austin) i zamierza zaprojektowane przez siebie oprogramowanie udostępniać w pierwszym rzędzie producentom OEM wytwarzającym routery, przełączniki, serwery i urządzenia I/O. Oprogramowanie Lane15 będzie osadzane w pamięci tych urządzeń (pracując jako programy typu agent), dzięki czemu administrator będzie w stanie nimi zarządzać i monitorować ich pracę.

Oprogramowanie projektowane przez Lane15 będzie współpracować z tradycyjnymi platformami zarządzania, takimi jak: Tivoli Management Environment czy Hewlett-Packard OpenView.

Pierwsze narzędzia InfiniBand zaprojektowane przez Lane15 trafią do rąk użytkowników w pierwszym kwartle 2002 r. Dzięki nim administratorzy sieci będą mogli zarządzać tymi obszarami sieci, w których znajdują się urządzenia oparte na technologii InfiniBand.

Specyfikacja InfiniBand definiuje 16 kanałów komunikacyjnych, które ponumerowane są od 0 do 15. Rzecz w tym, że kanał 15 jest zarezerwowany dla informacji używanych w procesie zarządzania urządzeniem – stąd taka właśnie nazwa tej firmy (Lane15).

Siedmiu czołowych producentów sprzętu sieciowego (Compaq, Dell, Hewlett-Packard, IBM

Intel, Microsoft i Sun Microsystems) powołało do życia stowarzyszenie InfiniBandSM Trade Association, które promuje technologię Infiniband i czuwa nad procesem opracowywania standardów (patrz witryna www.infinibandta.org). Specyfikacja Infiniband przewiduje, że magistrala oparta na tej technologii będzie mogła przesyłać dane z szybkością nawet do 30 Gb/s oraz adresować do 64 tys. urządzeń.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]p.com

TOP 200