Łączność satelitarna w smartfonach - do czego ją wykorzystujemy

Od drugiej połowy 2022 roku na rynku znajdziemy smartfony z łącznością satelitarną. Co daje ten typ połączenia i w jaki sposób można go wykorzystać w praktyce?

Łączność satelitarna jest jednym z najnowszych rozwiązań technologicznych, które trafiły do smartfonów. To kolejny krok w rozwoju tego typu urządzeń, a jednocześnie najnowszy (po 5G) standard łączności w telefonach komórkowych. W przeciwieństwie do łączności komórkowej, łączność satelitarną wykorzystywać będziemy w zupełnie innym celu.

iPhone z wywołaną łącznością satelitarną
Źródło: apple.com

iPhone z wywołaną łącznością satelitarną

Źródło: apple.com

Łączność satelitarna - nowy standard komunikacji ratunkowej

Łączność satelitarna w smartfonach nie będzie służyć do standardowej komunikacji. Do łączności z trudno dostępnych miejsc bez pokrycia zasięgiem sieci GSM w celu wykonywania połączeń, wysyłania i odbierania wiadomości oraz przeglądania Internetu nadal wykorzystywane będą specjalne telefony z łącznością satelitarną.

Zobacz również:

Celem zapewnienia łączności satelitarnej w popularnych smartfonach (aktualnie flagowych modelach z rodziny iPhone 14 i pojedynczych modelach z Androidem) jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa użytkowników. W smartfonach z rodziny iPhone 14, które bezapelacyjnie są najpopularniejszymi urządzeniami wyposażonymi w łączność satelitarną zdecydowano się na jednostronną komunikację. Oznacza to, że smartfon może wysyłać sygnał satelitarny, ale nie jest w stanie odbierać komunikatów. Tego typu rozwiązanie jest znacznie tańsze w implementacji, a jednocześnie spełnia swoje podstawowe założenia, a więc umożliwienie wysyłania sygnałów ratunkowych w momencie, gdy sieć komórkowa nie jest dostępna.

Aktualnie łączność satelitarna służy właśnie do alarmowego powiadamiania służb ratunkowych o niebezpieczeństwie, na które natknął się użytkownik telefonu komórkowego z modułem łączności sanitarnej.

Firma Apple w swoich produktach wykorzystuje funkcję Emergency SOS, która możliwa jest dzięki partnerstwu z Globalstar - amerykańskim przedsiębiorstwem, świadczącym usługi satelitarne na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). W przyszłości rozwiązanie zintegrowane zostanie również z innymi dostawcami. Aktualnie z funkcji można skorzystać na wybranych terenach m. in. terytorium Kanady i Stanów Zjednoczonych. Wynika to z dostępności usług firmy Globalstar. Apple dostarcza smartfony iPhone 14 z dwuletnią subskrypcją na łączność satelitarną. Po upływie tego czasu użytkownik może zdecydować się na jej przedłużenie (za dodatkową opłatą) lub wyłączenie rozwiązania.

Wywoływanie Emergency SOS
Źródło: apple.com

Wywoływanie Emergency SOS

Źródło: apple.com

Apple nie jest pierwszym producentem oferującym łączność satelitarną

Firma Apple słynie z rewelacyjnego marketingu oraz działań PR, ale w praktyce urządzenia z rodziny iPhone 14 nie są pierwszymi smartfonami wyposażonymi w łączność satelitarną. Firma Apple została wyprzedzona przez firmę Huawei.

Chiński gigant technologiczny zintegrował łączność satelitarną w smartfonach z rodziny Mate 50, które są w stanie komunikować się za pośrednictwem chińskiej satelitarnej sieci lokalizacyjnej znanej jako BeiDou. Urządzenia te również oferują jedynie funkcję wysyłania wiadomości satelitarnych bez możliwości odbioru korzystając z tego samego kanału komunikacji.

Huawei Mate 50 Pro
Źródło: huawei.com

Huawei Mate 50 Pro

Źródło: huawei.com

Pierwszym powszechnie dostępnym smartfonem z dwustronną łącznością satelitarną jest Motorola Defy 2. To urządzenie o podwyższonej wytrzymałości, które zostało wprowadzone do sprzedaży w drugim kwartale 2023 roku. Urządzenie to potrafi wysyłać wiadomości SMS z wykorzystaniem łączności satelitarnej. Smartrfon sprzedawany jest z planem Premium koszującym 30 dolarów miesięcznie. Pozwala on na wysłanie do 400 wiadomości SMS z wykorzystaniem łączności satelitarnej miesięcznie. Dodatkowo każde urządzenie posiada 12-miesięczny pakiet SOS pozwalający wezwać pomoc w momencie, gdy sieć GSM jest niedostępna. Usługa satelitarna w przypadki Motoroli dostępna jest również w Europie, a producent korzysta z rozwiązań dostarczanych przez firmę Bullit.

Motorola Defy 2 jest aktualnie przystępnym cenowo smartfonem oferującym dostęp do łączności satelitarnej. Sugerowana cena detaliczna została ustalona na około 600 Euro.

Łączność satelitarna bardzo szybko stanie się standardem

Łączność satelitarna może wydawać się ciekawostką rynkową, ale wkrótce stanie się standardem. Qualcomm, Ericsson oraz Thales testują własne układy, które pozwolą zintegrować łączność satelitarną z modułami 5G.

Niezwykle istotny wpływ na szybki rozwój łączności satelitarnej ma Android 14. Jest to pierwszy system operacyjny od Google, który wspiera natywnie komunikację satelitarną bez konieczności stosowania dodatkowego oprogramowania oraz dedykowanych sterowników. Ułatwienie wdrożenia łączności satelitarnej przyczyni się do szybkiej popularyzacji tej technologii, która służy ratowaniu ludzkiego życia i zdrowia.

Łączność satelitarna jest wolna
Źródło: SpaceX / Unsplash

Łączność satelitarna jest wolna

Źródło: SpaceX / Unsplash

Łączność satelitarna - szczegóły techniczne

Warto zdawać sobie sprawę ze szczegółów technicznych wdrożenia łączności satelitarnej w smartfonach. W przeciwieństwie do 5G łączność satelitarna jest bardzo wolna. Dedykowane telefony satelitarne mogą pochwalić się transferami rzędu 10 Kbps (wolniejszymi od transferów w sieci 2G). Nowe smartfony z łącznością satelitarną mają jednak znacznie mniejsze anteny, co przekłada się na jeszcze wolniejszy transfer, który wynosi poniżej 2 Kbps.

W praktyce nawet wysłanie wiadomości z jednym zdaniem jest dosyć czasochłonne i może zając od kilku do nawet kilkudziesięciu sekund.

Apple na swoich stronach informuje, że wysłanie wiadomości zajmuje od 15 sekund (przy idealnych warunkach atmosferycznych) do ponad minuty.

Łączność satelitarna dodatkową subskrypcją

Producenci urządzeń elektronicznych korzystają z okazji i wprowadzając łączność satelitarną na pokład swoich urządzeń będą pobierać dodatkowe opłaty za korzystanie z tego rozwiązania.

Większość smartfonów dostarczana będzie z 12-24 miesięczną subskrypcją pozwalającą wezwać pomoc z wykorzystaniem łączności satelitarnej, ale wszystkie funkcje dodatkowe płatne będą oddzielnie. Podobnie będzie również z podstawową funkcją, a więc zapewnianiem pomocy, która w początkowej formie będzie darmowa, ale po roku lub dwóch trzeba będzie wykupić subskrypcję, aby mieć możliwość z niej dalej skorzystać.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200