Łączenie ogniw

Standardowa etykieta logistyczna jest jednoznaczna zarówno pod względem formalnym, jak i merytorycznym. Jej postać dokładnie precyzuje system EAN.UCC. Natomiast jednolitość jej wykorzystywania w skali globalnej możliwa jest poprzez odpowiednie zaprojektowanie aplikacji informatycznych, których zadaniem jest generowanie i odczytywanie etykiet w standardowej formie.

Powszechnie uznanym w praktyce logistycznej medium informacyjnym - i na dzień dzisiejszy najtańszym nośnikiem danych - jest kod kreskowy UCC/EAN-128. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że w jednym symbolu kodu można umieścić wiele różnych danych. Nie ma również ograniczeń odnośnie do ilości tych danych - można je zapisywać w kilku oddzielnych kodach UCC/EAN-128, ponieważ jego interpretacja jest przede wszystkim realizowana przez system informatyczny.

Na jednolitych etykietach występują informacje powszechnie wymagane, wyrażane w formie standardowej w skali świata, co pozwala na efektywną wymianę danych w dowolnych sieciach dostaw.

Tym samym wdrożony w danym przedsiębiorstwie system wykorzystywania standardowej etykiety logistycznej EAN.UCC odpowiada "od zaraz" na zgłaszane przez określoną sieć handlową potrzeby bieżące oraz "za chwilę" na potrzeby zgłaszane przez innych odbiorców takich samych towarów. W przeważającej większości wypadków wymagania te będą zbieżne, a jeżeli wystąpią nowe, dotąd niezidentyfikowane potrzeby, to dotyczą one równoprawnie całej sieci dostaw i wówczas standardowe podejście do problemów identyfikacyjnych znowu się obroni.

Fakt ten został dostrzeżony i wykorzystany w firmie Jeronimo Martins Dystrybucja (JMD), która prowadzi popularną w całym kraju sieć sklepów "Biedronka". Sieć JMD wspólnie z ILiM podjęła trud wdrożenia globalnego standardu etykiety logistycznej zgodnej z systemem EAN.UCC w łańcuchach dostaw do swoich centrów dystrybucyjnych. Nie byłoby w tym zdaniu niczego porywającego, w końcu co jakiś czas czyta się o różnych informatycznych wdrożeniach, gdyby nie fakt, że jednolity system identyfikacji palet został w 2004 r. wdrożony równolegle w ok. 100 różnorodnych firmach - dostawcach do sieci JMD. Zdarzenie to stanowi ewenement w skali krajowej i jest jednym z nielicznych rozwiązań w krajach europejskich.

Zaproponowane przez ILiM rozwiązanie jest systemem otwartym, stanowiącym zalążek polskiego zintegrowanego systemu śledzenia ruchu jednostek paletowych, funkcjonującego również poza siecią dostaw JMD nie tylko w Polsce, ale na całym rynku Unii Europejskiej. Wdrożony przez JMD projekt ILiM otrzymał nagrodę Polskiego Towarzystwa Logistycznego podczas trwania ostatniego Polskiego Kongresu Logistycznego LOGISTICS 2004.

Istotą projektu, czego należy animatorom logistyki w JMD pogratulować, jest to, że zaproponowano każdemu dostawcy używanie etykiety standardowej, na której zawarte są wymagane przez JMD informacje charakteryzujące zawartość oraz parametry logistyczne każdej indywidualnej palety. Należy zaznaczyć, że logistycy z JMD wykazali tutaj duże zrozumienie dla obecnego i przyszłego funkcjonowania swoich dostawców w innych sieciach dostaw i podążyli drogą trudniejszych we wdrożeniu standardów międzynarodowych, zamiast łatwiejszego, indywidualnego i wymyślonego na okoliczność danej chwili rozwiązania, które byłoby wykorzystywane tylko w łańcuchu dostaw do JMD. Zgodność wymagań JMD z globalnymi standardami EAN.UCC była nadzorowana przez ILiM, gdzie zaprojektowano jednolity dla wszystkich dostawców sposób wdrożenia etykiety.

JMD, widząc skalę problemu, rozłożyła projekt wdrożeniowy na kilka transz. W pilotowej fazie projektu zostało zaangażowanych 60 dostawców. Etykieta została wdrożona przy współudziale ILiM w ponad 30 firmach, pozostała część dostawców skorzystała z usług lokalnych firm informatycznych. W drugiej transzy dołączono ok. 80 firm, z którymi pod koniec lutego 2004 r. rozpoczęto kolejne prace wdrożeniowe. W efekcie w I półroczu 2004 r. ponad 100 polskich przedsiębiorstw zostało przygotowanych do korzystania ze światowych standardów identyfikacji i stosuje etykietę logistyczną, która w niezmienionej postaci może być wykorzystywana na wszystkich rynkach świata. Tym samym polskie firmy - a zaznaczyć należy, że są to w większości przedsiębiorstwa należące do sektora MSP, stały się równoprawnymi partnerami dla wielu światowych odbiorców, a w niektórych przypadkach mogą być dla nich wzorem do naśladowania. Inicjatywa JMD jest godna uwagi, ponieważ jest czynnikiem przyspieszającym wdrażanie w polskich przedsiębiorstwach jednolitych rozwiązań logistycznych na skalę światową - równych dla wszystkich innych uczestników łańcuchów dostaw. W II półroczu 2004 r. do projektu przystąpiło kolejnych 80 firm.


TOP 200