Łączą i budują

Nowy bank

Pracowicie zapowiada się również jesień dla twórców FM Banku. Instytucja powstanie na bazie Fundusz Mikro i będzie skoncentrować się na finansowaniu mikroprzedsiębiorstw. Nowy podmiot otrzymał licencję od Krajowego Nadzoru Finansowego 31 lipca br. Do końca roku chce rozpocząć działalność. Do końca 2009 r. FM Bank zamierza też zamienić 42 placówki Funduszu Mikro w placówki bankowe i otworzyć 20 nowych. Do końca br. w banku pracować ma 400 osób wspieranych przez 100 agentów w terenie. Przedstawiciele FM Banku deklarują, że w procesie budowy nowego banku zostaną wykorzystane doświadczenia funduszu i stosowane przez niego narzędzia. Na potrzeby FM Bank powstał również nowy zespół IT. Do 2014 r. FM Bank planuje zgromadzić ponad 1 mld zł depozytów i obsługiwać 70-80 tys. klientów. Nowy bank to przedsięwzięcie m.in. Henryka Pietraszkiewicza, byłego szefa Noble Banku i Piotra Stępniaka, poprzedniego prezesa Getin Holding.

Do początku przyszłego roku poczekamy na fuzję operacyjną GE Money Banku i mini BPH. Prawne połączenie instytucji planowane jest jednak wcześniej, bo już na IV kwartał br. W dniu tzw. fuzji prawnej, banki połączą bazy klientów i oferty. Oprócz tego, bank musi zapewnić raportowanie obowiązkowe do instytucji nadzorczych oraz dla inwestorów giełdowych. Architektura systemów zostanie zintegrowana na początku 2010 r. w toku fuzji operacyjnej. Ponieważ oferta produktowa i baza klientów obu banków jest w dużej mierze komplementarna, zdecydowana większość systemów, które posiadały oba banki przed fuzją, pozostanie i zachowa swoje funkcje.

Jak twierdzą przedstawiciele GE Money Bank, inwestycje w systemy IT będą wynikać raczej z organicznego wzrostu niż istotnej przebudowy istniejącej architektury. Oczekują, że wzrośnie skala wykorzystania systemów. Niektóre z nich będą miały dwa razy więcej użytkowników niż przed fuzją. Wzrośnie też skala biznesu. Niektóre systemy będą musiały obsłużyć kilkukrotnie większe wolumeny klientów, transakcji, kart oraz rachunków. Dodatkowo, systemy będą musiały zostać udostępnione w wielu lokalizacjach, np. wspólnych oddziałach i obu centrach operacyjnych (Kraków, Gdańsk). BPH i GE Money Bank zdecydowały się na przeprowadzenie operacji połączenia systemów własnymi siłami.

Wybrane projekty IT w bankach w Polsce

TOP 200