LOTUSPHERE: Domino w powietrzu

BERLIN

BERLIN

"Za dwa lata mikroprzeglądarka w telefonie WAP będzie najczęściej używaną przeglądarką świata" - mówił podczas konferencji Lotusphere Pertti Lounamaa, wiceprezes firmy Nokia, kierujący działem Wireless Software Solutions. Wspólnie z prezesem Lotusa, Jeffem Papowsem, zaprezentował on bezprzewodowy dostęp z poziomu telefonu komórkowego do aplikacji pracującej na serwerze Domino. Rozwiązanie to wykorzystywało sieć operatora telekomunikacyjnego, oprogramowanie Nokia WAP Server, nowo wprowadzone na rynek oprogramowanie Lotus Mobile Services for Domino 1.0, aplikacje firmy Coheris-Atix oraz standardowy serwer Domino. Pertti Lounamaa przewiduje, powołując się na dane WAP Forum, że w roku 2003 na całym świecie będzie wykorzystywanych 500 mln telefonów oferujących obsługę technologii WAP.

Podczas prezentowanej sesji komunikacyjnej telefon łączył się z serwerem WAP, który udostępniał mu po protokole HTTP dostęp do serwera Domino. Na serwerze tym pracowała aplikacja firmy Coheris-Atix, która udostępniane na serwerze strony internetowe w formacie HTML automatycznie konwertowała na ich zubożone o grafikę odpowiedniki w formacie WML - podstawowym formacie dokumentów wykorzystywanych w komunikacji za pośrednictwem protokołu WAP. Dzięki temu użytkownik mógł z poziomu telefonu zalogować się do serwera Domino i wyszukać w jego książce adresowej dane kontaktowe poszukiwanej osoby. Według zapewnień przedstawicieli Lotusa, w taki sam sposób można zrealizować dostęp do baz danych przechowywanych na serwerze Domino.

Na razie zbudowanie takiego rozwiązania wymaga, aby klient nabył oprogramowanie dokonujące konwersji HTML - WML i odwrotnie od swojego partnera biznesowego. Niewykluczone jednak, że funkcjonalność taka zostanie zintegrowana w kolejnych wersjach oprogramowania Mobile Services for Domino, które pośredniczą w realizacji sesji komunikacyjnych.

Na razie Lotus wymaga również, aby klient zainteresowany realizacją żądanej funkcjonalności kupił serwer WAP niezależnie, bezpośrednio od firmy Nokia. Zarówno Nokia, jak i Lotus Development zapowiadają jednak, że być może w przyszłości serwer WAP będzie sprzedawany razem z Domino - zależeć to będzie w dużej mierze od popularności takiego rozwiązania.

Podstawowym problemem zauważalnym obecnie w rozwiązaniu zaprezentowanym wspólnie przez firmę Nokia i Lotusa jest długi czas (powyżej 10 s), przez jaki użytkownik musi czekać na jakąkolwiek odpowiedź na zadane z poziomu telefonu zapytanie. Dotyczy to każdorazowego zapytania - w tym również prośby przysłania formularza składającego się z jednego pytania. Według Pertti Lounamaa, spowodowane jest to przede wszystkim konwersją protokołów i formatów danych (HTML na WML oraz transmisją zarówno przez HTTP, jak i WAP), jaka musi zostać wykonana kilkakrotnie zanim dane trafią z powrotem do telefonu, a wcale nie niską przepustowością sieci GSM (9600 b/s). Optymalizacja tych konwersji ma skrócić czas oczekiwania na odpowiedź serwera do 1-5 s.


TOP 200