LMM w oku chińsko-amerykańskiego cyklonu

Uwagi dyrektora generalnego Baidu stawiają LLM w centrum uwagi w obliczu eskalacji wojny handlowej między USA a Chinami. Baidu w zeszłym tygodniu uzyskało zgodę organów regulacyjnych w Chinach na uruchomienie swojego chatbota AI, Ernie 3.5, który jest postrzegany jako chińska odpowiedź na ChatGPT OpenAI.

Nutwawut Somsuk /Getty Images

Dyrektor generalny Baidu, Robin Li, powiedział we wtorek, że chińskie instytucje i firmy technologiczne opublikowały już ponad 70 dużych modeli językowych (LLM) z więcej niż miliardem parametrów, co jeszcze bardziej eskaluje trwającą wojnę handlową między USA a Chinami, w której oba narody rywalizują o dominację w dziedzinie technologii, w tym produkcji chipów, obliczeń kwantowych i sztucznej inteligencji.

Baidu w zeszłym tygodniu uzyskało zgodę organów regulacyjnych w Chinach na uruchomienie swojego chatbota AI, który jest postrzegany jako odpowiedź Chin na ChatGPT OpenAI. Li twierdził, że chatbot AI, Ernie 3.5, jest w stanie dwukrotnie zwiększyć moc obliczeniową w porównaniu do swojego poprzednika, przy 50% lepszej wydajności. Komentarze Li pojawiają się po piętach kilku chińskich firm wypuszczających generatywnych asystentów AI podobnych do ChatGPT na rynku krajowym po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń od organów regulacyjnych, zgodnie z artykułem prasowym w "ChinaDaily". Wśród tych firm znalazły się takie firmy jak ByteDance, właściciel TikTok, SenseTime, Zhipu AI, MiniMax i Baichuan Intelligent Technology.

Zobacz również:

  • Copilot znaczy po polsku wsparcie
  • Świadome wybory czyli miej odwagę wyjść z technologicznej bańki

Z drugiej strony, kilka firm i instytucji technologicznych z siedzibą w USA również wydało kilka dużych modeli językowych w ciągu ostatnich kilku miesięcy, w tym Llama 2 Mety, Chat GPT 3.5 i GPT-4 OpenAI, PaLM 2 i LaMDA Google’a, modele watsonx IBMu, Claude 2 firmy Anthropic, Dolly firmy Databricks, czy model fundamentalny Titan Amazona.

Wojna handlowa między USA a Chinami osłabia współpracę w zakresie LLM i sztucznej inteligencji

Chociaż nie ma ostatecznej liczby całkowitej liczby modeli wydanych przez amerykańskie instytucje i firmy do 2023 r., dane z badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Stanforda wykazały, że większość dużych modeli językowych i multimodalnych na świecie (54% w 2022 r.) jest produkowana przez instytucje amerykańskie. To samo badanie wykazało również, że współpraca między chińskimi i amerykańskimi organizacjami w zakresie opracowywania dużych modeli językowych znacznie spadła po 2020 roku.

Stany Zjednoczone nałożyły ograniczenia na eksport technologii produkcji chipów do Chin, starając się powstrzymać rosnące wpływy geopolityczne Chin, w W przeciwieństwie do okresu między 2010 a 2020 r., w którym liczba współpracy badawczej w zakresie sztucznej inteligencji między Stanami Zjednoczonymi a Chinami wzrosła około czterokrotnie, w okresie między 2020 a 2021 r. odnotowano najbardziej znikomy (2,1%) wzrost rok do roku od 2010 r., wykazało badanie.

Stany Zjednoczone mają najwięcej firm zajmujących się sztuczną inteligencją

Ponadto badanie twierdzi, że Stany Zjednoczone nadal są światowym liderem pod względem całkowitych prywatnych inwestycji w sztuczną inteligencję. W 2022 r. kwota 47,4 mld USD zainwestowana w USA była około 3,5 razy większa niż 13,4 mld USD zainwestowane w Chinach.

Ponadto, według badania, Stany Zjednoczone nadal prowadzą również pod względem całkowitej liczby nowo finansowanych firm zajmujących się sztuczną inteligencją. W 2022 r. liczba nowo sfinansowanych firm zajmujących się sztuczną inteligencją w USA była 1,9 razy większa niż w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii łącznie oraz 3,4 razy większa niż w Chinach.

Czy Chiny zmniejszają dominację USA w zakresie sztucznej inteligencji i LLM?

Analitycy uważają, że Chiny robią szybkie postępy w dziedzinie LLM i trudno przewidzieć, kto wygra wyścig o dominację. „Ich modele LLM rozwijają się w szybkim tempie, ponieważ wielcy chińscy giganci technologiczni, tacy jak Baidu i Alibaba, podwajają swoją aktywność w tym obszarze”, uważa Pareek Jain, główny analityk w Pareekh Consulting. „Ponieważ chińskie firmy próbują porównywać swoje modele z modelami opracowanymi w USA, takimi jak GPT-4, mogą mieć przewagę na rynku krajowym ze względu na dostępność dużych zbiorów danych w lokalnych językach". tym sprawność technologiczną tego kraju.

"Ponieważ chińskie firmy próbują porównywać swoje modele z modelami opracowanymi w USA, takimi jak GPT-4, mogą mieć przewagę na rynku krajowym ze względu na dostępność dużych zbiorów danych w lokalnych językach".

Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Stanforda wykazało również, że Chiny doganiają USA pod względem liczby artykułów naukowych i cytowań dotyczących sztucznej inteligencji. Podczas gdy Chiny nadal pozostają w tyle pod względem liczby prac badawczych nad sztuczną inteligencją i cytowań w sektorach non-profit, rządowym i przemysłowym, wyprzedziły Stany Zjednoczone w sektorze edukacji.

Trwająca wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi a Chinami spowodowała również, że amerykańscy prawodawcy wezwali administrację Bidena do podjęcia dalszych działań w celu zahamowania postępów Chin w zdobywaniu dominacji w obszarach takich jak sztuczna inteligencja i obliczenia kwantowe.

Sugestie te obejmowały nałożenie ograniczeń handlowych na chińskiego producenta chipów pamięci Changxin Memory Technologies jako kontrofensywę wobec chińskiego zakazu stosowania chipów Micron w celu taktycznego wywarcia presji na USA, aby przekonać Holandię i Japonię do przyłączenia się do zakazu technologii produkcji chipów w Chinach.

Źródło: Computerworld USA

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200