LCD lepsze niż CRT?

Na targach Photokina 2004 firma EIZO zaprezentowała nowy model monitora graficznego LCD przynależnego do serii ColorEdge. CG220, wyróżnia się nieosiągalnymi do tej pory w monitorach ciekłokrystalicznych parametrami. W odróżnieniu od klasycznych monitorów, pracujących w przestrzeni barw sRGB, CG220 charakteryzuje się zdolnością do pracy w pełnej palecie barw AdobeRGB.

LCD lepsze niż CRT?

Monitor LCD EIZO CG220

Nowy model monitora EIZO przeznaczony jest przede wszystkim do zaawansowanych zastosowań graficznych - obróbce i retuszu fotografii, składzie publikacji itp. Zastosowania te wymagają doskonałej wierności odwzorowywania barw, oraz zdolnością do wyświetlania pełnej palety AdobeRGB.

Monitor o przekątnej ekranu 22,2" pracuje w rzeczywistej rozdzielczości 1920x1200, a proporcje obrazu wynoszą 16:10. Umożliwia to wyświetlanie obok siebie dwóch stron A4 naturalnej wielkości oraz pozostawia wystarczająco dużo miejsca na rozmieszczenie palet narzędziowych wykorzystywanego oprogramowania edycyjnego.

Zobacz również:

  • Jaki monitor do zastosowań biznesowych - na co zwrócić uwagę?

W monitorze zastosowano, nowatorskie, zaawansowane układy elektroniczne kontroli obrazu. Nowa wersja układu ASIC pracuje z 14-to bitową informacją o kolorze, dzięki czemu - oprócz zdolności wyświetlenia pełnej palety AdobeRGB - polepszono odwzorowanie skali szarości. Kolejną nowością jest możliwość precyzyjnej kalibracji, nie tylko poziomu jasności monitora, ale i poziomu czerni, co było do tej pory możliwe tylko w medycznych monitorach LCD firmy EIZO. W oprogramowaniu kalibracyjnym monitora dodano funkcję AE, która jest pomiarem rozbieżności zadanych wartości i faktycznie uzyskanych. Jest to kluczowy wskaźnik jakości odwzorowywanego obrazu. Wzbogacono system emulacji charakterystyk barwnych innych monitorów na monitorze EIZO.

LCD lepsze niż CRT?

Monitor LCD EIZO CG220 - przód

Wraz z monitorem CG220 na rynku pojawi się również nowa - trzecia już wersja - oprogramowania ColorNavigator. Umożliwia ona między innymi:

-regulację jasności, punktu bieli (temperatury barw) oraz współczynnika gamma. Regulacja temperatury barw możliwa jest w zakresie od 4000K do 10000K ze skokiem co 100K, a współczynnika gamma od 1,0 do 2,6 ze skokiem co 0,1.

-emulację charakterystyki barwnej innych monitorów realizowana jest poprzez wykorzystanie pliku z profilem ICC lub ręcznego wprowadzenia koordynatów kolorów podstawowych.

-regulację czerni w zakresie od 0,5 do 3,5 cd/m2, pozwalającą na odwzorowanie poziomu czerni stosowanego w składzie czasopism lub gazet.

-pokalibracyjną regulację balansu bieli, jasności, poziomu czerni, współczynnika gamma.

-kontrolę współczynnika AE

-wyświetlanie komunikatu przypominającego o konieczności dokonania kalibracji co zadaną ilość godzin pracy monitora.

ColorNavigator umożliwia 10-bitową, sprzętową kalibrację monitora z wykorzystaniem kalibratorów EIZO CX1 lub GretagMacbeth. Aplikację będzie można bezpłatnie pobrać w połowie listopada ze strony internetowej EIZO.

Monitor CG220 - podobnie jak inne modele monitorów EIZO - objęty będzie 5-cio letnią gwarancją producenta. Jego masowa produkcja rozpocznie się w listopadzie bieżącego roku. Cena nie jest jeszcze znana.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200