LCD coraz mniej opłacalne

Hynix Semiconductor, znana dotychczas jako Hyundai Electronics zamierza wycofać się z produkcji paneli ciekłokrystalicznych z aktywnymi matrycami.

Hynix Semiconductor, znana dotychczas jako Hyundai Electronics zaoferowała sprzedaż swoich fabryk wytwarzających panele LCD firmie LG Philips. Producent zmuszony jest do ich sprzedaży w wyniku poważnych problemów finansowych. Całość transakcji wyceniana jest na ok. 760 mln USD. Przejęcie linii produkcyjnych Hynixa umożliwiłoby wzmocnienie pozycji LG Philips na rynku LCD oraz skuteczniejsze konkurowanie z jego potentatami np. firmą Samsung. Hynix specjalizuje się w produkcji 14-calowych wyświetlaczy dla notebooków i 17-calowych paneli do monitorów ciekłokrystalicznych. LG Philips LCD wytwarza głownie 15-calowe ekrany.

Na drodze do sfinalizowania umowy może stanąć obecne przesycenie podaży i znaczący spadek cen na panele LCD, które w przeciągu roku potaniały średnio o 50%. Dodatkową przeszkodą do zawarcia kontraktu mogą okazać się plany LG Philips LCD. Firma posiadająca obecnie 17% udział w rynku LCD zamierza wybudować kolejne fabryki w Południowej Korei.

Zobacz również:

  • IPS, OLED, mini-LED czy QLED - jaka matryca do pracy?

Analitycy przewidują dalszy spadek cen ekranów LCD. Dla wielu firm ich produkcja staje się coraz mniej opłacalna. Decyzję o znaczącym ograniczeniu produkcji paneli LCD podjęła ostatnio również NEC.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200