LBNL buduje najszybszą na świecie sieć komputerową

Inżynierowie i informatycy pracujący w Lawrence Berkeley National Laboratory (Kalifornia) przystępują do budowy najszybszej na świecie sieci komputerowej. Laboratorium zbuduje kosztem 62 mln USD sieć Ethernet 100 Gb/s, która połączy ze sobą centra danych należące do Departamentu Energii (Department of Energy) Stanów Zjednoczonych.

LBNL buduje najszybszą na świecie sieć komputerową
Projekt zostanie zrealizowany z wykorzystaniem i na bazie istniejącej już sieci ESnet (Energy Sciences Network; patrz grafika obok). Z usług tej sieci - należącej do Departamentu Energii USA i zarządzanej przez LBNL - korzysta obecnie ponad 100 tys. użytkowników, zarówno pracowników departamentu jak i studentów (uniwersytety), pracowników innych agencji rządowych oraz prywatnych firm.

Laboratorium traktuje projekt jako pole doświadczalne służące do opracowania jeszcze szybszej terabitowej sieci komputerowej, przesyłającej dane 1000 razy szybciej niż sieci gigabitowe. Sieć będzie wykorzystywana przez aplikacje przetwarzające i przesyłające olbrzymie ilości danych, takie jak aplikacje badające zjawiska meteorologiczne, mające potwierdzić tezę o globalnej zmianie klimatu.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania
  • Najszybszy światłowód w Polsce - łącze 8 Gb/s od Orange

I tak np. Lawrence Livermore National Laboratory wykorzystuje w ramach projektu Program for Climate Model Diagnosis and Intercomparison archiwum o pojemności 35 TB, do którego dostęp ma 2500 użytkowników rozsianych po całym świecie. Pojemność archiwum ma docelowo wzrosnąć do 650 TB, a już trwają prace nad jeszcze większym archiwum, które będzie mogło przechowywać 6 do 10 PT (petabajtów) danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200